Vinklátová (SLK): Výrazně uspěla knihovna menšího města

25.10.2021 9:45 | Tisková zpráva

Která bibliotéka v Česku nese titul Městská knihovna roku 2021? Ta semilská. Rozhodlo se o tom v soutěži, kterou pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, přičemž letos nad ním převzal záštitu také Svaz měst a obcí ČR.

Vinklátová (SLK): Výrazně uspěla knihovna menšího města
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb. Vítězství v soutěži může být inspirací a motivací pro další knihovny sídlící v menších městech.

„S velikou radostí můžeme oznámit, že letošní městskou knihovnou roku se stala Městská knihovna v Semilech. Semilská knihovna uspěla v konkurenci dalších 13 nominovaných knihoven z celé republiky a skvěle reprezentovala náš region,“ říká ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci, Dana Petrýdesová. Všechny nominované knihovny hodnotila odborná komise, kteroiu tvořili předseda Vít Richter z Národní knihovny, Daniela Divínová z městské knihovny ve Vsetíně, Kateřina Hubertová z knihovny v Hradci Králové a Blanka Konvalinková za Krajskou vědeckou knihovnu v Liberci.

„Blahopřeji Městu Semily a knihovníkům městské knihovny k vynikajícímu úspěchu. Knihovny jsou dnes nejen místem, kde si půjčujeme knihy, ale stále více místem, kde se lidé všech generací scházejí a kde se konají nejrůznější kulturní akce. Jsem moc ráda, že takto výrazně uspěla knihovna menšího města. Je vidět, že má vedení města vedení města knihovnu za podstatnou a že tam pracují lidé nadšení pro svou práci,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Anketa

Vydrží Fialova vláda až do řádných sněmovních voleb?

hlasovalo: 16011 lidí

Komise hodnotila v prvním kole u knihoven jejich nejvýraznější akce, pomocníkem v hodnocení bylo i jejich porovnání metodou benchmarkingu – na základě jejich statistických údajů. Do druhého kola tak postoupilo 8 knihoven, které pak komise ve třech dnech osobně navštívila a knihovnu si prohlédla. Na místě pak komise hodnotila mnohá kritéria – např. rozsah, kvalitu a uspořádání knihovního fondu, služby knihovny dětem, mládeži a seniorům, prostor knihovny, bezbariérovost, jeho lákavost pro návštěvníky, ale i další zdánlivé maličkosti, jako třeba stojany pro kola před knihovnou nebo sociální zázemí — například přebalovací pulty.

Semilská knihovna byla oceněna pro své neustále se zlepšující služby řídící se potřebami obyvatel malého města, kterým vychází vstříc – i v době covidu tomu tak bylo. Malý kolektiv zaměstnanců zvládá mnoho různorodých činností, včetně zajišťování služeb pro 68 knihoven semilského regionu. Knihovna, která sídlí už 10 let v budově Jitřenka, spolu s kavárnou a kinem, neztratila nic ze své modernosti a elegance a láká návštěvníky krásným, vzdušným prostorem i pestrou nabídkou služeb a akcí (ty probíhaly v době covidu také online). Knihovna je plně bezbariérová, veřejnosti slouží i nový knihovní web.

Knihovna v Semilech si odvezla nejen diplom, ale i finanční ocenění 30 tisíc korun od Svazu knihovníků a informačních pracovníků, a také knihobudku, kterou věnoval Svaz měst a obcí. Na druhém místě se umístila Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově, třetí místo zaujala Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Zvláštní ocenění získala Knihovna města Ostravy za skvěle vybudovanou síť městských poboček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Petice proti povinnému očkování

14:04 Okamura (SPD): Petice proti povinnému očkování

Komentář na facebookovém profilu k povinnému očkování.