Ekonomové píší a říkají nám, jak to vlastně všechno bude úplně v pohodě a bez obav o budoucnost. Realita při vyjednávání bude zcela jiná.
Fakta o brexitu:
1) Nelze zůstat na jednotném trhu a zároveň omezit svobodu pohybu
Svoboda pohybu je jedním z požadavků jednotného trhu. Británie je ekonomikou služeb a volný pohyb potřebuje. Jednotný trh má řadu pravidel. Odchodem ztratí možnost pravidla ovlivňovat. My, Poláci a spol. budeme vetovat v EU jakékoliv dohody s VB o omezení pohybu. Současně rychlým omezením migrace přijde státní kasa o miliardy liber ročně na daních s velkým dopadem na veřejné finance. Obyčejní lidé v Británii, hlasující proti východoevropským migrantům, budou strašně naštvaní, až zjistí, že volný pohyb zůstává.
2) Členské státy EU nechtějí podpořit euroskeptiky ve vlastní zemi, takže budou chtít tvrdou dohodu.
Euroskeptičtí ekonomové a politici (Václav Klaus senior, Petr Mach, Ivo Valenta aj.) si myslí, že postačí prostá smlouva o volném obchodu. Část se dokonce ve své sebestřednosti domnívá, že britský trh je tak cenný, že ho EU nebude moci opomíjet. To je pyšné tvrzení. Sobeckost a partikulární zájmy se v mezinárodních vztazích (pokud nejste USA) neodpouští (viz. Rusko a Ukrajina). V bilaterálních jednáních s EU budou Briti v jasné nevýhodě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV