Zdechovský (KDU-ČSL): Vliv Čechů v Bruselu v posledních letech velmi vzrostl

30.04.2017 21:18

Stoupá počet Čechů, kteří se dokázali prosadit do vedoucích pozic v různých orgánech Evropské unie. V roce 2005 se mluvilo pouze o 9 osobnostech, v roce 2014 už mohly být sestavovány žebříčky 10 nejvlivnějších, chyběly však skutečně vlivné pozice jako generální ředitelé a další vedoucí sekcí. Nyní lze mluvit o tom, že Česká republika obsazuje více než 50 důležitých postů, kdy velkou měrou pomáhá i aktivita europoslanců.

Zdechovský (KDU-ČSL): Vliv Čechů v Bruselu v posledních letech velmi vzrostl
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

„Musíme si uvědomit, že EU není žádná organizace, která rozhoduje o nás bez nás. EU jsme my, jako Češi jsme její součástí a mám proto obrovskou radost, že se Čechům stále víc daří v Bruselu prosazovat a nebojí se hájit české zájmy,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je v současné době 10. nejaktivnějším europoslancem mezi 751 kolegy z dalších zemí.

„Kvalita je určitě důležitější než kvantita, nicméně když vás lidé znají, daří se více věcí prosadit. Navíc kdyby například předkládané zprávy nebyly precizně zpracované, ve výborech vám nové nepřidělí. Konkurence je veliká,“ dodává Zdechovský.

Spor o nejvlivnějšího Čecha

Vysoce hodnocený je také Pavel Telička (ANO), který je v současné době místopředsedou europarlamentu. Prestižním časopisem Politico byl pak za 21. nejvlivnějšího europoslance označen předseda Výboru pro právní záležitosti EP Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Za nejvýše postaveného Čecha přesto bývá označován zástupce generálního ředitele pro zdraví a spotřebitele Ladislav Miko a dále samozřejmě Věra Jourová, evropská komisařka pro Spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost mužů a žen.

Ženy nezůstávají pozadu

Mezi úspěšné a vlivné ženy patří třeba Eva Kružíková, ředitelka týmu právní služby Evropské komise pro vnitřní trh, Kamila Adámková vedoucí českou sekci Generálního ředitelství Evropská komise pro překlady, Jana Hybášková, velvyslankyně EU v Namibii nebo Irena Moozová, která byla nově jmenována do ředitelské pozice na DG justice.

„Určitě je důležité se ale jen nezavírat v Bruselu a pravidelně jezdit mezi lidi do České republiky, protože jedině tak si dokážeme udržet vysoký standard kvality práce, a tím i vliv,“ uzavírá Zdechovský, který v Česku a na různých misích (např. po uprchlických táborech v Evropě i mimo ni) tráví alespoň polovinu času.

Stav v roce 2005 popsaný ZDE

Rok 2014 ZDE

Nejvýznamnější Češi v institucích EU (aktualizováno) ZDE

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Během teplých měsíců se na vybraných pastvinách mohou usadit stáda ovcí a koz

16:21 Pospíšil (TOP 09): Během teplých měsíců se na vybraných pastvinách mohou usadit stáda ovcí a koz

Se závěrem měsíce dubna začínají znovu vypásat vybrané pražské lokality první stáda dobytka. Pro let…