Klíčový úřad řídí už poměrně dlouhou dobu osoba, která je obviněná z trestného činu spojeného s výkonem své funkce. Neumím si představit, že by jinde v demokratickém světě v obdobné instituci obviněný vedoucí pracovník po dobu soudního procesu zůstal v úřadu. Už kvůli ohrožení nezávislosti vyšetřování, kdy velká část důkazů může být „pod zámkem" stávajícího vedení ERÚ. Obvinění Aleny Vitáskové však není jediný problém, který je s fungováním úřadu spojen. Energetický regulační úřad má být podle energetického zákona nezávislý, nestranný, předvídatelný, a transparentní. Jak to ale vypadá v praxi?
ERÚ není nezávislý. Alena Vitásková porušila energetický zákon tím, že i po nástupu do funkce pokračovala v podnikání v oblasti energetiky, a ocitla se tak v konfliktu zájmů. Dalším porušením principu nezávislosti je propojení ERÚ s exekutivou a státním zastupitelstvím v tzv. Koordinačním týmu „Záření."
ERÚ není předvídatelný. Rozhodnutí Aleny Vitáskové nevypsat podporu ve výši 42 miliard před Vánocemi způsobilo značnou nestabilitu na trhu obnovitelných zdrojů, který je čím dál důležitější pro udržitelný rozvoj České republiky. ERÚ navíc nevydává žádná stanoviska nebo metodiky, podle kterých stanovuje cenu elektřiny, která by byla přezkoumatelná ve správním nebo soudním řízení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV