Bábo, já tě přemluvím. Studenti křičí, pravici však prý mají v krvi

02.03.2012 8:57 | Zprávy

Týden neklidu studentů a akademiků začal nedělní debatou o vysokoškolské a kulturní politice v pražském divadle Komedie. Ve středu pak vyvrcholil průvodem Prahou v počtu odhadem deseti tisíc studentů. Série protestů studentů i akademiků v těchto dnech chce v řadě českých měst dát najevo svůj nesouhlas s reformou vysokých škol. Vzhledem k tomu, že to je po letech poprvé, kdy studenti takto masově dali najevo odpor, nabízí se otázka, zda to neznamená také obrat v jejich politickém smýšlení směrem doleva.

Bábo, já tě přemluvím. Studenti křičí, pravici však prý mají v krvi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace studentstva proti Dobešovým reformám

Mnohé by se totiž dalo usuzovat z toho, že akci studentů podpořil například sociolog Jan Keller, Jiřina Šiklová, Ilona Švihlíková, ale třeba i Václav Malý. To, že by to však byl očekávaný masový příklon mladých Čechů k levici, nikdo potvrdit nechce.

„Na místě je při posuzování a vytváření nějakých závěrů ze studentských rebelií spíš skepse a střízlivost,“ varuje pro ParlamentníListy.cz před možnými ukvapenými výroky sociolog a ředitel agentury pro výzkum veřejného mínění Jan Hartl. A jak dodává, nejmladší skupina obyvatel Čech je obecně dlouhodobě velmi málo politicky aktivní, pokud se pak k nějaké straně přiklání či jí vyjadřuje sympatie ve volbách, nejčastěji to je Strana Zelených či různé nové politické formace. Před sněmovními volbami v roce 2010 dali mladí lidé najevo svůj spíše pravicový postoj k věci třeba masivní oblibou klipu Přemluv bábu. V něm herci Mádl a Issová vyzývali k podpoře pravice (Vše k tématu ZDE ).

"Generační průlom? Uvidíme," říká sociolog

„Ano, čím mladší volič a čím vzdělanější, dá se u něj pozorovat příklon k středněpravicovému uvažování. To, že by protesty studentů nyní ukazovaly na nějaký generační průlom v myšlení, bych si netroufl říci. Podstatné spíš je, aby se v příštích volbách ti mladí na účast nevykašlali. Ostatně v těch posledních volbách přistoupili mladí prvovoliči ke svému právu dost zodpovědně, tak snad se to projeví i v dalších volbách. Zájem o politické dění se ukazuje jednoznačně také ve vzrůstajícím aktivizačním potenciálu sociálních sítí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Hartl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…