Aktivista Uhl: Rath nemluví pravdu, vazba vězně neláme

09.06.2012 19:02

David Rath ve svém sněmovním vystoupení řekl podle komentátora Petra Uhla řadu nepravd o úrovni českých vazebních věznic. Jakkoliv je pořád co zlepšovat, rozhodně prý není pravda, že by vazba byla určena k vynucování výpovědí, nebo že by se vězni mohli mýt pouze dvakrát týdně.

Aktivista Uhl: Rath nemluví pravdu, vazba vězně neláme
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vazebně stíhaný poslanec David Rath vystoupil ve sněmovně

David Rath ve sněmovně mimo jiné tvrdil, že ho ve věznici vyvádějí pouze jednou denně na hodinu na dvorek dvakrát tři metry. Petr Uhl v komentáři pro deník Právo přiznal, že již pět let žádnou vazební věznici nenavštívil, ale připustil, že za současné vlády nemůže takové zacházení vyloučit.

„Nečasová vláda radikálně odbourává sociální stát a mnoho lidí dnes říká, že za komunismu bylo lépe. Proč by to nemělo platit o vazebních podmínkách,“ uvažuje.Dvorky jsou nadále stejně velké jako před rokem 1989

Proto mu udělalo radost, když si v rozhovoru s mluvčím věznice přečetl, že poslancova tvrzení byla přehnaná a nepřesná. Dvorky podle Uhla mají sejných 28 metrů čtverečních, jako když tam v listopadu 1989 seděl on sám.

Lživé je podle Uhla i Rathovo tvrzení, že vazba je v ČR užívána k lámání lidí a nucení k výpovědím. „Obviněný se může hájit jakkoliv, třeba i lží,“ upozorňuje komentátor. „Jistě se stává, že i soudce poruší trestní řád a vezme ho do vazby, i když by bylo možné ho stíhat na svobodě. To ale není Rathův případ,“ dodává.

Málo alternativních trestů

Česká společnost se podle Uhla nedostatečně zbavuje odplatného pojetí trestu ve smyslu „zavřít až zčerná.“ Pozitivní je podle Uhla zejména vliv Evropské unie a Rady Evropy, které za posledních dvacet let významně přispěly k humanizaci vězeňství. Mnohé lze zlepšit, ale to bývají spíše hříchy vlády, která s Radou Evropy spolupracuje nedostatečně. Málo se například užívají alternativní tresty a užívají odklony.

Nebýt Evropské unie a Rady Evropy, byli bychom na tom podle Uhla mnohem hůř. Určitě by u nás prý bylo vězněno více než půl procenta občanů, jako je tomu v Číně, Rusku nebo USA.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Očernění Karla Gotta. Po TV show přišel dopis: Jak jste mohli? Celé jinak

10:19 Očernění Karla Gotta. Po TV show přišel dopis: Jak jste mohli? Celé jinak

V pořadu VIP svět se ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup dotkl tématu spojení Karla Gotta s Františk…