Černý rok nábytkářů. Podnik pět měsíců nevyplácel mzdy

20.01.2012 8:40

Společnost Koryna nábytek, jeden z největších výrobců kuchyní v Česku, na konci loňska koupil výrobce ohýbaného nábytku L. A. Bernkop 1883. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN). Koryna od počátku loňského roku čelila postupně pěti insolvenčním návrhům, vyplývá z Insolvenčního rejstříku, podle deníku se potýká s finančními problémy.

Černý rok nábytkářů. Podnik pět měsíců nevyplácel mzdy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Jediným akcionářem nového vlastníka Koryny L. A. Bernkop je společnost Proinvesta podnikatele Tomáše Halámka, píše deník. Halámkovo jméno podle HN figuruje v dalších, vzájemně se vlastnících společnostech.

Dluhy, kam se podíváš

Hospodářské noviny s odvoláním na Insolvenční rejstřík píšou, že Koryna dluží dodavatelům i přes milion korun na nájemném. Téměř čtvrt milionu nezaplatila na mzdách svým zaměstnancům. Některé dluhy nejsou přitom spláceny od počátku minulého roku.

"Je mnoho napálených zaměstnanců, kteří nedostali mzdu i pět měsíců. Bývalí kolegové, kteří z firmy odešli včas a řešili nezaplacené mzdy přes návrh na insolvenci, byli úspěšní. Já jsem příliš dlouho čekal. Dnes je již situace horší, nemají z čeho zaplatit. Dluží snad všem, co tam jsou," řekl deníku bývalý zaměstnanec firmy Karel Selucký.

Představitelé Koryny nechtěli situaci komentovat. "Obraťte se na nové majitele," řekl HN jeden z původních vlastníků firmy, Antonín Kalfas, který v Koryně nadále pracuje jako nákupní ředitel. K situaci se nechtěli vyjadřovat ani zástupci L. A. Bernkop.

S problémy se potýká téměř každý

Koryně podle HN předloni klesly tržby na 294,2 milionu korun z 429 milionů Kč v roce 2009. Zároveň se firma předloni propadla do ztráty 76 milionů korun po zisku 7,5 milionu o rok dřív. Závazky po lhůtě splatnosti Koryně v roce 2010 vzrostly na 41,8 milionu korun z 25,9 milionu v roce 2009.

Ostatní výrobci nábytku potvrzují, že situace na trhu není růžová. "Stavební průmysl stagnuje, nevíme, jak se to bude vyvíjet dál. Víme, že některé firmy jsou v potížích, my jsme ale pokles ve výrobě v loňském roce nezaznamenali," řekl deníku Štěpán Vondrášek z JN Interiér. Propouštět již dříve musely třeba nábytkářské firmy Ton a Jitona.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSÚ: Roznos listinných formulářů téměř končí, komisaři řeší v terénu poslední pochůzky

18:08 ČSÚ: Roznos listinných formulářů téměř končí, komisaři řeší v terénu poslední pochůzky

Tři týdny roznášeli sčítací komisaři do domácností listinné sčítací formuláře a jejich hromadné poch…