Další pražský tunel? Zakázku za miliardy vyhrála pár dní stará firma

04.11.2011 7:18

Pražská odpadová je jednou z trojice firem, které vyhrály tendr na svoz odpadu v Praze. Společnost přitom vznikla teprve 21. října. Nemá zkušenosti a disponuje jen dvoumilionovým kapitálem. Transparency International tvrdí, že za společností stojí někdo, kdo se podílel na přípravě zakázky, a teď mu skrz tuto firmu přitečou peníze.

Další pražský tunel? Zakázku za miliardy vyhrála pár dní stará firma
reklama

Miliardový tendr na svoz odpadu v Praze vyhrála skupina firem s nejnižší nabídkou 16,3 miliardy. Jedna ze společností je však stará teprve několik dní. Opoziční TOP 09 tvrdí, že jde o další příklad „tunelování" veřejných peněz. Zprávu přináší Lidové noviny. Zakázka na svoz odpadu byla vyhlášena letos v červenci a zastupitelé přitom počítali s cenou ještě o tři miliardy nižší. Žádná taková nabídka ale nedorazila.

Firma jako schránka na peníze pro autora tendru

Sdružení Čistá Praha, která tendr vyhrála, patří firmy Pražská odpadová, AVE CZ odpadové hospodářství a Pražské služby, přičemž prvně jmenovaná společnost byla založena teprve 21. Října, tedy necelé dva týdny před otevřením obálek s nabídkami.

„Myslím si, že Pražská odpadová vznikla jen proto, aby se přes ni daly přelévat peníze z tendru," tvrdí zastupitel Pavel Richter (TOP 09). Poukazuje přitom na to, že v Pražských službách má podíl i finanční skupina Natland, která je spojena s některými pražskými kontroverzními podnikateli. „Vykrádají Prahu, ale mají to dobře ošetřené, nelegální to není," dodává Richter.

Stanislav Beránek z Transparency International má za to, že za Pražskou odpadovou stojí někdo, kdo se podílel na přípravě zakázky, a teď mu skrz tuto firmu přitečou peníze. Společnosti AVE CZ i Pražské služby ovšem podobné závěry rezolutně popírají, Pražskou odpadovou prý založili jejich vlastní právníci a společnost plní administrativní úkoly. K celé situaci se zatím nechce vyjadřovat ani vedení města s tím, že se situací bude teprve zabývat. Nadále také platí, že vítěze zakázky musí schválit Rada města.

Související:

Reportáž o tunelování obchvatu Prahy získala cenu na festivalu

Vytunelovaný tunel Blanka: Magistrát si podle auditorů počínal ležérně

Toxický odpad z ostravských lagun nechtějí v Polsku, míří tak do Litvínova

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: 588 400 korun – takový je výtěžek 15. benefičního plesu hejtmana

9:01 Liberecký kraj: 588 400 korun – takový je výtěžek 15. benefičního plesu hejtmana

Již 15. benefiční ples hejtmana Libereckého kraje, který se uskutečnil v sobotu 22. února v libereck…