Exposlanec Patera rozporcoval medvěda a sobě prý "přihrál" pět milionů

01.10.2011 18:20

Neuvěřitelnou lekci předvedl svým nezaměstnaným spoluobčanům bývalý poslanec parlamentu ČR Miloš Patera z ODS. Zatímco nezaměstnaný úředník nebo učitel brzy skončí s minimální podporou v nezaměstnanosti a povinností vykonávat veřejně prospěšné práce, bývalým politickým prominentům to nehrozí, pokud jsou dostatečně šikovní a prozíraví.

Exposlanec Patera rozporcoval medvěda a sobě prý "přihrál" pět milionů
Foto: ods.cz
Popisek: Miloš Patera

Coby místopředseda rozpočtového výboru se Patera totiž dobře vyznal v možnostech, jaké nabízí oblíbené porcování medvěda. Do obecně prospěšné společnosti České lázně v Evropě, kde byl roku 2007 předsedou dozorčí rady, nechal poslat pod bohulibým záměrem pět milionů korun. Už v té době to vyvolalo pořádný skandál a kritiku protikorupčních organizací, ale vše nakonec vyřešila pokuta ve výši pouhých padesáti tisíc za to, že Patera při rozhodování neohlásil střet zájmů.

Související: Po zhlédnutí reportáže v televizi nastalo ve Varech zděšení


Když rozruch pomalu vyšuměl a jeden z nejvýše postavených politiků v kraji loni zůstal kvůli prohraným volbám na holičkách, obrátil se na starého známého a založil s ním společnost Payerhouse. Ta sídlí v historickém domě v centru města Loket a samotné blízkosti zdejšího slavného hradu. Snad ani netřeba zdůrazňovat, že na rekonstrukci domu byla použita ona státní dotace. Je zajímavé, že Paterovi stačilo vložit do s.r.o. vklad sto tisíc korun. Nyní ovládá nejen ji, ale i společnost České lázně v Evropě, kde se stal letos v květnu předsedou představenstva.

Jak funguje zákon o střetu zájmů? Nijak!

Na částečnou obranu bývalého poslance Patery je třeba říci, že zdaleka není jediným, kdo se tak díky své vysoké funkci zabezpečil, ve srovnání s jinými si spíše než pořádný kus medvěda ukrojil kousek medvídka. Měl zkrátka smůlu, že protikorupční nevládní organizace Oživení zrovna na něm testovala, jak u nás funguje zákon o střetu zájmů a zjistila, že mizerně. Patera se v době, kdy přidělení dotace do Lokte prosadil, dokonce oháněl argumenty, že nejde o žádný střet zájmů, že pouze o.p.s. dozoruje. Ale nyní se ukázalo, že podezření byla na místě. Zajímalo nás proto, co na to lidé z Oživení říkají dnes. Martin Kameník nám odpověděl: „Dohru v kauze exposlance sledujeme. Dosud se nemohu k otázce případného trestného činu jasně vyjádřit, teprve po poradě s naším advokátem."

 • Porcování medvěda poslanců stálo 58,5 miliardy
 • Poslanci poslali osm miliónů do jiné vesnice

 • Já nic, já muzikant...

  O tom, že jsou podobné věci u nás spíše běžným jevem, než výjimkou, svědčí naprostá neochota politiků na toto téma mluvit. Mlčí dokonce i loketský místostarosta Petr Zahradníček (TOP 09), který k získání prostředků na koupi domu na stejném místě musel léta tvrdě pracovat ve své hospůdce a harcovat po vlasti se svou kapelou Pestalozzi. Na náš dotaz, jak celou kauzu vidí, nám sdělil: "Nezlobte se, já o tom nic nevím, já mám úplně jiné problémy, měníme na radnici starostu  a do toho kupuji barák a stěhuji se." A mlčí i Miloš Patera, na naši žádost o stanovisko vůbec nereagoval. Musíme se tedy spokojit s jeho vyjádřením pro jiná média, která dříve poskytl. Jedno je zajímavější než druhé. "Strana by měla chovat větší úctu k lidem, kteří pro ni pracovali. V mém případě to tak není. Pomohla mi sedět v jedné správní radě za pár korun...samozřejmě čekal bych víc," řekl pro MF Dnes.

  Festivalový mejdánek?

  A tak si pomáhá sám. Zasláním pětimilionové dotace však státní pomoc společnosti České lázně v Evropě nekončí. Peníze se kutálí ze všech stran na tzv. Lázeňský festival, který dotují Karlovarský kraj, město Karlovy Vary, či agentura Czechturism. Jak nám potvrdila mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková, letos na festival poslali 200 tisíc korun. V situaci, kdy je české lázeňství v ohrožení, by se lázeňský festival mohl jevit jako záslužný počin. Jenže, stačí nahlédnout do jeho letošního programu a iluze o prospěšnosti je ta tam. Společný oběd účastníků s rautem zabírá tolik času jako tzv. Workshop, následuje prezentace lázní v jednom obchodním domě a posléze „Otevřený mejdánek s dobrými kapelkami."

  Čtěte také: Lynčování. Bartoška zakázal dokument o zdevastovaných lázních

  Foto: ods.cz

   

  Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
  Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

  autor: Hana Čechová

  Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

  Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

  Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

  reklama
  Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

  Další články z rubriky

  Megabyznys na drahách v režii ostravských podnikatelů. Vagóny, stovky milionů, soudy a zase ta se strachem vyslovená jména politika KDU a Kalouskova nepřítele, na něhož jste zapomněli

  16:55 Megabyznys na drahách v režii ostravských podnikatelů. Vagóny, stovky milionů, soudy a zase ta se strachem vyslovená jména politika KDU a Kalouskova nepřítele, na něhož jste zapomněli

  ParlamentníListy.cz byly v minulých dnech upozorněny na situaci v Ostravských opravnách a strojírnác…