Jedním z těchto témat jsou justiční omyly, což je i důvod, proč Okamura odmítá případné znovuzavedení trestu smrti. „Vzhledem k rozdílné kvalitě naší justice jsem proti,“ uvádí v knize.
„Jedna ze zásadních věcí, co hodlám v politice prosazovat, jsou systémová řešení, která by snížila počet justičních omylů,“ píše novopečený senátor. Například po vzoru vyspělých zemí navrhuje zřízení Nezávislého státního orgánu vyšetřujícího podezřelé kauzy.
Jak by to fungovalo? „Úřad by přijímal žádosti o přezkum kauz – tyto kauzy by tým expertů selektoval, vybíral skutečně podezřelé a ty potom s pomocí expertního týmu kriminalistů a právníků prošetřoval,“ vysvětluje Okamura a pokračuje. „Policie, státní zástupci a soudci musí být skutečně a odvolatelně zodpovědní za výsledky své práce – nikoli formálně jako dnes.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

9:45 „V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře
Směs dezinformací, recyklace starých věcí a neověřitelných informací. Takto kritická slova zazněla n…