Jak se naloží s platy ústavních činitelů, tedy politiků a také soudců, bude to gordický uzel, jenž hodlá kabinet nechat na poslancích. Vyplynulo to z dnešního jednání vlády, která do sněmovny hodlá poslat hned pět variant navýšení koeficientů pro výpočet těchto platů
"Chci zdůraznit, že je to krok vynucený soudci Ústavního soudu," řekl po jednání vlády premiér Petr Nečas. Očekává ale ve sněmovně k tomu "širokou a výživnou diskusi a širší politickou shodu".
„Do sněmovny půjde pouze legislativní nosič a bude na poslancích, kterou z pěti variant vyberou,“ poznamenal Nečas. Vláda podle něj ale neměla v úmyslu se k tomuto kroku vrátit. Příslušný zákon je sice spjat s platy ústavních činitelů, ovšem množina je prý tvořena z 85 procent soudci. I tak ale k tomu premiér zdůraznil, že jeho vláda ušetřila na mzdových nákladech dosud osm miliard korun.
O co jde? Plat poslanců, ministrů a také soudců se má podle návrhu reagujícího na rozhodnutí Ústavního soudu o platech soudců počítat z vyšší částky. Základem by místo nynějšího 2,5násobku průměrné mzdy mohl být podle návrhu pro vládu 2,7násobek. Varianty počítají s 2,51násobkem až více než trojnásobkem.
Kabinet se souhlasem sněmovny kvůli zastavení zadlužování platy v roce 2010 snížil o čtyři procenta. Ústavní soud to u soudců zrušil. Vláda tak navrhla do roku 2014 platy politiků zmrazit a soudcům se stanovily vyšší základny pro výpočet příjmu pro loňský rok a pro období od letoška do roku 2014. I to ale Ústavní soud odmítl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb