Paumer bude mít v Poděbradech pietní místo s pamětní deskou

15.09.2011 23:21

Milan Paumer, který ze zbraní v ruce bojoval proti československým komunistům, bude mít v Poděbradech pietní desku. Bude na prvním náměstí poděbradského zámku. Server ParlamentníListy.cz však také jako první upozornil na to, že řada občanů Poděbrad s pomníkem pro Paumera v žádném případě nesouhlasí.

Paumer bude mít v Poděbradech pietní místo s pamětní deskou
reklama

Loni zesnulý představitel protikomunistického odboje Milan Paumer bude mít v Poděbradech na Nymbursku pietní místo s pamětní deskou. Na svém posledním jednání o tom rozhodli poděbradští zastupitelé. ČTK to potvrdil starosta města Ladislav Langr (Volba pro Poděbrady). Návrh prošel o jeden hlas, pro bylo 14 ze 27 zastupitelů bez rozdílu politických stran.

Petice proti pietnímu aktu

O umístění pamětní desky se ve městě diskutovalo několik let. Milan Paumer v Poděbradech vyrůstal, sblížil se tam také s bratry Ctiradem a Josefem Mašínovými. Ve městě žil i po návratu ze zahraničí, od roku 2001. Zemřel loni 22. července ve věku 79 let a je ve městě pohřben.

SLEDUJEME téma Mašínové

Pietní místo s pamětní deskou bude na prvním náměstí poděbradského zámku, řekl ČTK místostarosta města Ivan Uhlíř (TOP09). Jak bude deska vypadat, jak bude velká i kolik bude stát, se teprve rozhodne. Na starosti to má nyní kulturní komise města. "Je možné, že bude pamětní desku financovat Nadační fond Milana Paumera," připustil Uhlíř.

Server ParlamentníListy.cz však také jako první upozornil na to, že řada občanů Poděbrad s pomníkem pro Paumera v žádném případě nesouhlasí.

 "Byl to kulturní troglodyt, tady v divadle nikdy nebyl. Jestli má mít bystu právě tam, tak je to tedy gól." Těmito slovy reagoval pro ParlamentníListy.cz na návrh zastupitelů města Poděbrady architekt Jan Pavlíček, muž, který Milana Paumera velmi dobře znal. A považoval se za jednoho z jeho nejbližších kamarádů.

Starosta města návrh nepodpořil 

Starosta města Langr ČTK řekl, že on sám návrh zastupitele Petra Fialy (ODS) nepodpořil. "Myslím si, že příběh bratrů Mašínů a Milana Paumera není stále jasný, abychom sami mohli za historii rozhodovat. Stále není možné říci, zda byli vrazi nebo hrdinové," míní Langr. Rozhodnutí zastupitelů označil za politickou deklaraci, kterou respektuje.

Místostarosta Uhlíř Paumera označil za pozitivní osobnost i se všemi otazníky. "Lidé se z historie moc nepoučili, takže by se měli snažit budovat budoucnost. Až se budoucnost stane historií, aby se mohli ohlédnout, že něco změnili pozitivně. Za to já si pana Paumera cením, že on se snažil ukázat, jakou cestou by neměli jít. Komunismus považoval za zrůdný režim a s tím se ztotožňuji," uvedl Uhlíř.

Ozbrojený boj, který skupina kolem bratrů Mašínových v první polovině 50. let minulého století vedla proti československému komunistickému režimu, do dnešních dnů rozděluje českou společnost. Členové skupiny totiž zabili několik lidí. Podle nedávného průzkumu Mašíny za hrdiny považuje jen 15 procent Čechů. Někteří lidé požadují, aby bylo Mašínům uděleno státní vyznamenání, jiní je označují za vrahy.

V Československu nebyli Mašínové ani Paumer nikdy odsouzeni, jejich stíhání bylo přerušeno a komunistické úřady několikrát marně žádaly USA o jejich vydání. V polovině 90. let pak státní zastupitelství stíhání bratrů i Paumera kvůli promlčení odložilo.

Více čtěte:

Paumerovu bystu tu nechceme. Lidé v Poděbradech skřípou zuby

Paumer. Pro někoho  hrdina, pro jiné vrah

Syn oběti Mašínů: Lidé kvůli nim budou vracet vojenské medaile

Foto: zasvobodu.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otřesné svědectví ze špitálu: „Feťáka přivezou, my ho myjeme, léčíme, krmíme. Agrese, výkaly, zvratky, zaschlé sperma. A Piráti potom…“

4:38 Otřesné svědectví ze špitálu: „Feťáka přivezou, my ho myjeme, léčíme, krmíme. Agrese, výkaly, zvratky, zaschlé sperma. A Piráti potom…“

Podle předběžných výsledků pitvy nezemřel mladý muž v Teplicích kvůli zákroku policie, ale kvůli pož…