Plán na redukci lůžek: Zavírají nás rychleji než kulaky, křičí nemocnice

30.10.2012 11:58

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) mluví o redukci lůžek akutní péče v nemocnicích prakticky od okamžiku nástupu do funkce. O konkrétních nemocnicích, které by měly být zrušeny nebo by měla být omezena jejich péče, se mluví až dnes. Děje se tak na základě dohody zdravotních pojišťoven a nemocnice se začínají bouřit. Prý hrozí zánik až třiceti zařízení.

Plán na redukci lůžek: Zavírají nás rychleji než kulaky, křičí nemocnice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto
reklama

Zdravotní pojišťovny uzavřely dohodu, ze které vyplývá, že v České republice bude zrušeno 6.000 lůžek akutní péče. Dvanáct malých nemocnic má dokonce zcela zaniknout. Ačkoli ministr zdravotnictví Leoš Heger mluví o potřebě redukovat lůžka akutní péče prakticky od svého nástupu, tak se nemocnice tváří překvapeně, když zjišťují, že by měly být zrušeny právě ony. O konkrétních nemocnicích se totiž mluví až teď. Informují o tom úterní LN.

O zrušení slyšíme až z médií

„Byli jsme překvapeni tím rozsahem. Ani když se rušili v 50. letech kulaci, nebylo to tak rychlé,“ řekl LN Stanislav Fiala, výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic. Např. představitelé jedné středočeské nemocnice, a to v Sedlčanech, prakticky netušili, že se chystá rušení akutních lůžek právě u nich. S odkazem na to, že právě probíhá vyjednávání s pojišťovnami o poskytování efektivní péče, se tamní představitelé nechtějí k situaci příliš vyjadřovat.

Podobně na tom jsou v nemocnici v Roudnici nad Labem. „S pojišťovnami jsme jednali, ale neřekli nám, že nás zruší. To jsem se dozvěděl až z médií. Nastane kvůli tomu mnoho problémů, které budeme muset řešit, ale nejdříve se z toho musím vyspat,“ řekl Aktuálně.cz jednatel roudnické nemocnice Josef Krajník.

V dalších osmnácti nemocnicích má dojít k redukci pouze některých oddělení, jenže výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic tvrdí, že tento výrok znamená jejich faktickou popravu. „Zlikvidují tak ne dvanáct, ale třicet nemocnic. Už jen zveřejnění, že se bude péče výrazně omezovat, pošle tu nemocnici ekonomicky do vývrtky. Rozprchne se jim personál,“ míní Stanislav Fiala.

A následně prohlašuje, že nemocnice musí postupovat v jednom šiku, pokud chtějí přežít. Jen když budou jednotné, dokážou uzavřít smlouvy o poskytování péče v současném rozsahu.

Péče o zdraví občanů nebude ohrožena

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek prohlašuje, že plánovaná redukce lůžek nijak neohrozí dostupnost zdravotní péče v zemi, protože lůžek akutní péče máme v Česku nadbytek. Ředitel VZP Pavel Horák k tomu dodává, že ke zrušení lůžek bylo přistoupeno až po hluboké analýze.

„Taková inventura 2200 jednotlivých lůžkových oddělení dosud nikdy provedena nebyla,“ tvrdí Horák.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to podfuk. Není. Je! Vezmi šmirgl a drhni… Kauzu údajně padělaných obrazů by nevymyslel snad ani Felix Holzmann

4:47 Je to podfuk. Není. Je! Vezmi šmirgl a drhni… Kauzu údajně padělaných obrazů by nevymyslel snad ani Felix Holzmann

KAUZA ParlamentníListy.cz navazují na předešlý materiál, který může sloužit jako učebnicový případ p…