Šéf protikorupčního fondu Janeček užívá daňový ráj

17.12.2011 7:14

Firma, která se údajně podílí na vyvádění části peněz z Pražského dopravního podniku k rukám lobbisty Ivo Rittiga, obvinila šéfa Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka, že se vůči Česku dopouští daňových úniků. Je to pravda, nebo se jedná jen o snahu odstranit muže, který odhaluje nekalosti?

Šéf protikorupčního fondu Janeček užívá daňový ráj
Foto: repro YouTube.com
Popisek: Podnikatel Karel Janeček

Předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Janeček při svém podnikání využívá výhod daňových rájů. Obchoduje totiž s prostředky fondů. Které sídlí na ostrov+ Mauricius. Informaci novinářům prozradila právnická firma Šachta & Partners, kterou protikorupční fond kritizoval za to, že se podílí na vyvádění peněz z pražského dopravního podniku k rukám lobbisty Ivo Rittiga. Píše to server Novinky.cz.

„Investičních fondů, s jejichž prostředky RSJ obchoduje nebo v minulosti obchodoval, je více. Všechny jsou obdobné, sesterské. Všechny sídlí na Mauriciu a jejich jména jsou STS High Yield, RSJ II PowerFunds, Inc. PCC, RSJ PowerFunds, Inc. PCC,“ uvádí se v materiálu, který mají novináři k dispozici.

Jde o daňový únik?

Zdanění příjmu právnických osob na Mauriciu je jen tříprocentní, zatímco v Česku dosahuje 20 procent. Daň z kapitálových výnosů je na Mauriciu dokonce nulová, u nás 15procentní. V této souvislosti se nabízí otázka, zda se Janeček nedopouští daňového úniku, když v Česku soustavně podniká, ale daně odvádí jinde.

Ekonom Pavel Kohout poradenské firmy Partners vysvětluje, že o daňový únik nejde, přestože Janeček ochudil českou státní kasu o nemalé sumy. „Běžně se vyskytuje, že firma má administrativní centrum v Londýně, daňový domicil třeba v Karibiku na ostrově Curaçao a management může mít třeba v Praze. Je to jen nafouknutá bublina, nic víc. Někdo se Janečka pokouší odstranit,“ míní ekonom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kriminálech kvetou kšefty s masem. Známe ceny, známe místa, známe postupy. Unikátní průvodce věznicemi pokračuje

17:59 V kriminálech kvetou kšefty s masem. Známe ceny, známe místa, známe postupy. Unikátní průvodce věznicemi pokračuje

ČESKÉ KRIMINÁLY Jídlo je v kriminále vzácnost a dá se na něm dobře vydělat. Pokud ho vyměníte za tab…