Senátoři zamítli změnu zdanění benefitů. Dušek je nazval hlupáky

5.3.2010 12:59 odp.

Senát zamítl změnu zákona o DPH, kterým by se vrátilo zdanění benefitů na loňskou úroveň. Jednání měly podle informací předsedy horní komory provázet obstrukce ze strany ČSSD. K těm ale nakonec nedošlo.

Senátoři zamítli změnu zdanění benefitů. Dušek je nazval hlupáky

„Jsem rád, že Senát splnil svoji funkci a poslal to zpět sněmovně," řekl po hlasování šéf horní komory Přemysl Sobotka. Senát podle něj není nijak vázán lhůtami, ve kterých musí zákon zaslat zpátky do dolní komory. Toho ale využít nehodlá, zamítnutý návrh odešle poslancům hned v pondělí.

Připustil ale, že zdanění benefitů může ve sněmovně ležet delší dobu. „Ukázalo se, že poslanci nemohou přehlasovat senátory na mimořádné schůzi, budou proto muset svolat schůzi řádnou, otázkou je kdy," uvedl Sobotka.

Hlupáci v Senátu a uražený stařík na Hradě

Odborář Jaromír Dušek pro ParlamentniListy.cz po hlasování v Senátu prohlásil: "My s těmi hlupáky a jejich stanoviskem počítali. Je to cenné poučení. Tvrdili, že nejednají pod tlakem. Teď ukázali, že když není tlak, tak neudělají nic."

Dušek, který je znám jako urputný vůdce železničních odborů z 90. let tak slibuje, že příště budou odbory ve svých výhrůžkách neústupné a stávku uskuteční. "Takže příště už nikdy nebudeme rušit na něčí požadavek stávku," zlobil se Dušek, který je šéfem Svazu odborářů služeb a dopravy a jedním z bossů koalice dopravních odborových svazů. Podle něj je třeba se ještě připravit na přehlasování veta "uraženého staříka na Hradě".

Dále čtěte:
Zimní spánek Senátu? Ne, pracují výbory, vysvětluje Sobotka
Jednání OBRAZEM

Štěch: Čekal jsem to

„Čekal jsem to a věřím, že ve sněmovně se najde většina pro přehlasování Senátu a situace se zklidní," zdůraznil po hlasování senátor za ČSSD a šéf odborů Milan Štěch. Odmítl také, že by ČSSD plánovala obstrukce.

"Jsme rádi, že se to rychle projednalo a můžou se tím zabývat poslanci," dodal odborářský lídr. Odmítl také, že by prosincové hlasování o DPH, které současné patálie s odbory zavinilo, nějak podcenil. „O benefitech v té předloze nebylo ani slovo, myslím si, že osmdesát senátorů ani nevědělo, o čem hlasovalo,"doplnil Štěch.

Obstrukce měli sociální demokraté provádět proto, aby znemožnili horní komoře zaujmout k návrhu stanovisko. „Pokud by se jim to podařilo, abychom o tom nehlasovali do třiceti dnů, pak by ten zákon nabyl platnosti," vysvětlil údajně plánovaný postup levice předseda Senátu Sobotka. V horní komoře Parlamentu jsou prý sice dlouhé a podrobné rozpravy k zákonu zvykem, ale opatrné náznaky obstrukcí ze strany ČSSD přesto pozoroval.

Proč nám vyčítají obstrukce, ptá se Sobotka

„Když jsem poslouchal pana nejvyššího odborářského bosse Štěcha, jak tu vysvětluje nevysvětlitelné, tedy proč hlasoval pro zvýšení benefitů, mohl bych to považovat za náznak obstrukce, ale věřím, že tyto praktiky se zde nestanou zvykem. Je to standartní procedura, patří mezi demokratické prostředky, já jim to nevyčítám, ale proč nám to vyčítají oni, když to začínají používat v této komoře," ptal se Sobotka.

Informace o plánech socialistů se mu prý donesly už ve čtvrtek večer, pravice měla pro tento případ připravenou taktiku. „Mám jako předseda velmi rozsáhlý arzenál nástrojů, abychom tomu zabránili," konstatoval Sobotka.

Rozpolcení lidovci

Pro zamítnutí byli všichni členové klubů ODS a TOP 09, proti pak KSČM a socialisté plus lidovecký senátor Rostislav Slavotínek. Další z lidovců, místopředseda Senátu Petr Pithart se hlasování zdržel, senátor Jiří Čunek pak na jednání vůbec nedorazil. Poslední lidovec, Václav Koukal, pak dokonce hlasoval s pravicí pro zamítnutí. Přitom právě lidovci mají být ve sněmovně rozhodující silou, která levici pomůže sehnat potřebných 101 hlasů k přehlasování jak Senátu, tak prezidentského veta.

Žerty na adresu odborářů

Během dopolední rozpravy došlo i na žertíky. „Víte, proč musí stávka v dopravě trvat alespoň jeden den? Jinak by si cestující mysleli, že jde o zpoždění," prohlásil senátor TOP 09 Adolf Jílek. Tento vtip se natolik zalíbil senátorovi ODS Jaroslavu Kuberovi, že jej pak před novináři několikrát opakoval a na adresu odborářů dodal: „Oni ale zvolili stávku nestávku, to je mnohem účinnější."

Před benefity varoval Kubera příkladem holičů a hostinských, kteří za komunismu dostávali nejnižší plat, neboť si vydělávali na spropitném. „A stejné je to s benefity, ono je to pro zaměstnavatele strašně výhodné, platit méně," konstatoval.

Dále čtěte:
Senát jedná o benefitech

Novela má vrátit zdaňování výhod na loňskou úroveň. Mezi výhody patří režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Od letošního ledna tyto benefity podléhají dani, která se vypočítává z běžné tržní ceny, nikoli z ceny zvýhodněné, jako tomu bylo dříve. Vyšší je tak i samotná daň. Pokud sněmovna novelu prosadí i přes ohlášené veto prezidenta, příjmy státu se tím podle některých odhadů sníží až o 730 milionů korun.

Vybrané projevy v Senátu:
Soňa Paukrtová
Jaroslav Kubera
Jiří Žák
Vladimír Dryml
Karel Schwarzenberg

Foto: Hans Štembera 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Mašek

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

22:02 Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

Astronomické léto je v plném proudu, škola končí a tropické počasí ustupuje středoevropskému létu. N…