Socialisté odmítají, že by Koudelkovo členství ve straně byl bonus

02.03.2012 13:24

Jaké má šance odborník na ústavní právo Zdeněk Koudelka na to, aby se stal ústavním soudcem a nahradil tak Elišku Wagnerovou? Podle toho, jak reagují sociální demokraté, vyplývá, že mu členství v ČSSD příliš nepomůže. Podle šéfa strany Bohuslava Sobotky totiž politická příslušnost Koudelky rozhodně nemůže hrát rozhodující roli při výběru soudce ústavního soudu.

Socialisté odmítají, že by Koudelkovo členství ve straně byl bonus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud
reklama

Po schůzce s prezidentem Václavem Klausem oznámil odborník na ústavní právo Zdeněk Koudelka svoji kandidaturu na ústavního soudce. Zda by mu v Senátu pomohla jeho stranická příslušnost, zatím Koudelka nechtěl odhadovat.

„Stranická angažovanost je jedna věc, jsou tam i jiné úhly pohledu, jako odbornost. Ale samozřejmě roli má i nějaké antipatie, nebo sympatie. Nemyslím si, že bych teď jakkoli mohl změnit názor na sebe u jiných lidí,“ řekl Koudelka tento týden v rozhovoru pro Český rozhlas.

Koudelka je nyní náměstkem ředitele Justiční akademie Kroměříž a o tom, zda nahradí místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou, které končí mandát už tento měsíc, bude hlasovat horní komora parlamentu. Tam drží většinu ČSSD.

. My se budeme bavit o tom člověku celistvě, o odbornosti, ne podle stranické příslušnosti,“ zdůraznila však k tomu místopředsedkyně horní komory Alena Gajdušková.

„Šéf sociálně demokratických senátorů Petr Vícha se dokonce obává, že stranické angažmá by mohlo Koudelkovi uškodit.  

„Myslím si, že to bude spíše k jeho neprospěchu, protože o to přísněji se musí každý senátor na toho člověka dívat. Většina senátorů samozřejmě nezná osobně pana Koudelku a my se řídíme tím, že se ptáme i odborníků z hlediska práva, jaké zkušenosti s těmi kandidáty mají,“  řekl Vícha pro rozhlas.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pak dokonce odmítá, že by členství Koudelky ve straně mělo vliv na hlasování senátorů. 

„Senátoři mají plné právo, aby v této věci autonomně rozhodli, a nepředpokládám, že bychom jako vedení sociální demokracie dávali či nedávali nějaké konkrétní doporučení. Politická příslušnost nemůže hrát rozhodující roli při výběru soudce ústavního soudu,“ řekl Sobotka ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu. 

Přemysl Sobotka: ČSSD chce Ústavní soud vyhladovět

Prezident Václav Klaus ale za Koudelkou stojí. Podle Klause je to kvalitní člověk, znalec ústavního práva a osobnost, která by byla pro Ústavní soud přínosem. „S velkým zájmem bych sledoval argumenty senátorů, kde dominuje ČSSD, že by zamítali svého mimořádně kvalitního poslance,“ poznamenal s ironií Klaus. Senátoři totiž před pár dny odmítli jeho kandidáta a to předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka.

Dokonce však ani pravicoví senátoři nemají proti Koudelkovi žádné námitky. Podle místopředsedy Senátu za ODS Přemysla Sobotky by měl Koudelka po odborné stránce vyhovovat.

„Ale to se rozhodne až tady na plénu a v diskuzi předtím. Mám trochu obavy, že sociální demokracie, která má v Senátu většinu, dělá vše pro to, aby Ústavní soud vyhladověla z hlediska počtu. Oni očekávají, že budou mít svého prezidenta, a tím pádem budou mít svůj Ústavní soud, což je pro mě nepřijatelné,“ zdůraznil Přemysl Sobotka pro rozhlas.

Koudelka byl nejenom sociálnědemokratickým poslancem - v letech 1998 až 2006 - ale také učil na Masarykově univerzitě v Brně a do loňského ledna působil i jako náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. V letech 1998 až 2002 byl členem a 2002 až 2006 místopředsedou Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny. Jeho působení ve sněmovně pak je spojeno se vznikem Veřejného ochránce práv, Nejvyššího správního soudu, Exekutorské komory a pobočky České advokátní komory v Brně, či Justiční akademie v Kroměříži.

Určitou roli také sehrál v kauze Diag Human. Podle novináře pracujícího pro Diag Jana Urbana prý Koudelka bránil jako zvláštní poradce ministra stát, přičemž byl v případu napřed zainteresován jako advokát a později člen sněmovní vyšetřovací komise. Podle Diagu prý právě on přemluvil tehdejšího ministra zdravotnictví Bohumila Fišera, aby případ neukončoval a Diagu mimosoudně jako náhradu nevyplatil tři a půl miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek pro PL: Evropské hodnoty lžou, nevěřte jim

8:32 Kalousek pro PL: Evropské hodnoty lžou, nevěřte jim

Spolek Evropské hodnoty si vytvořil silného nepřítele. Před neziskovou organizací vedenou Jakubem Ja…