Už jen kousek chybí komunistům k vítězství. Průzkum odhalil pád ČSSD

13.06.2012 20:49

Červnový průzkum volebních preferencí provedený společností SANEP potvrdil pokles zájmu o ČSSD, který nastal po vypuknutí korupčního skandálu jejího bývalého hejtmana ve Středočeském kraji Davida Ratha. Polepšily si ale menší levicové strany, zatímco vládní ODS a TOP 09 dohromady nezískaly ani tolik, co v minulém měsíci.

Už jen kousek chybí komunistům k vítězství. Průzkum odhalil pád ČSSD
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

Pravidelný průzkum volebních preferencí, který provedla agentura SANEP ve dnech 1. až 6. června, potvrdil naklonění společnosti doleva, i když stále nejsilnější ČSSD vlivem korupční aféry poslance Davida Ratha ztrácí. Přesto získala podporu 22,7 procenta respondentů, i když před vypuknutím skandálu na začátku května se těšila přízni 26,8 procenta voličů.

Na druhém místě je KSČM s podporou 19,9 procenta voličů, třetí a čtvrtá příčka patří vládním stranám ODS (14,2 procenta) a TOP 09 (8,7 procenta). Do sněmovny by se podle tohoto červnového průzkumu společnosti SANEP dostaly ještě KDU-ČSL (8,1 procenta) a Strana práv občanů Zemanovci (5,5 procenta).

Celá zpráva SANEP ZDE

Nadpoloviční většinu by měla ČSSD s komunisty

Hypotetický model rozdělení sil ve sněmovně by přisoudil ČSSD 57 mandátů, KSČM 50 a ODS 36. Následuje TOP 09 se ziskem 22 křesel, KDU-ČSL 21 a SPOZ 14. Potřebnou většinu by složily ČSSD a KSČM (107 křesel), na koalici by se mohla vzhledem ke svému programu podílet i SPOZ. Bez komunistů by ČSSD vládu složit nedokázala, s KDU-ČSL a SPOZ by měla pouze 92 mandátů.

Kromě šesti uvedených stran by se už žádná do sněmovny nedostala. Tříprocentní hranici by překročily Suverenita – Blok Jany Bobošíkové (3,8 procenta), Národní socialisté – Levice 21. století (3,2 procenta) a Strana zelených (3,2 procenta). K této hranici se přibližuje i Strana svobodných občanů, která získává pravicové voliče zejména z řad ODS. Až za všemi těmito stranami zůstávají Věci veřejné s 1,3 procenta.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

5:00 „Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

ParlamentníListy.cz mají letité kontakty na některé zástupce ODS v Brně. Spojuje je postava muže z š…