V Česku vychází kniha mapující údajné válečné zločiny na Ukrajině

16.03.2015 18:11

V těchto dnech vychází v českém jazyce Bílá kniha o Ukrajině. Jde o dokument Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace z pera Konstantina Dolgova. Kniha mapuje události na Donbasu, porušování lidských práv a právního státu na Ukrajině. Za projektem stojí skupina Skuteční přátelé Ruska.

V Česku vychází kniha mapující údajné válečné zločiny na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci sankcí proti Rusku a zastánci Vladimira Putina
reklama

Kniha nebude v běžném prodeji, ale dle autorů projektu českého vydání – skupiny Skuteční přátelé Ruska - bude k dostání na společenských akcích a výtěžek z prodeje bude prostřednictvím transparentního účtu věnován na pomoc dětem v Donbasu.

ParlamentníListy.cz ještě před oficiálním představením knihy přináší ukázku z předmluvy, kterou napsal autor dokumentu Konstantin Dolgov, zmocněnec pro lidská práva ruského ministerstva zahraničí.

"Vládě Ukrajiny v Kyjevě de facto chybí snaha vzít v úvahu zájmy občanů na jihovýchodě Ukrajiny, zahájit mírová jednání s lidmi, kteří tam žijí, přičemž postupuje nelegitimně - z pozice síly kyjevské armády, což vede k další eskalaci. Nelegitimní vláda oznámila zahájení protiteroristické operace tzv. boje proti terorismu, ve skutečnosti ale zahájila represivní operace doprovázené prudkým nárůstem počtu hrubého porušování lidských práv,“ píše v předmluvě Dolgov.

Kniha dle jeho slov upozorňuje na nedostatky v oblasti lidských práv "postmajdanovské reality" na Ukrajině. "Porušení práva na svobodu projevu a omezení svobody sdělovacích prostředků, extremistické, ultranacionalistické a neonacistické smýšlení, nárůst náboženské nesnášenlivosti a xenofobie, zastrašování politických protivníků, "úklid“ a zatýkání, represe a fyzické násilí a další  problémy - jako například porušení Kyjevem mezinárodního humanitárního práva. Projevem toho se stalo použití těžkých zbraní a bojových letounů v průběhu represivní operace na východě země, jehož důsledkem je velké množství obětí mezi civilním obyvatelstvem a stěhování jak ve vnitrozemí, tak uprchlíků mimo stát, včetně dětí, a celkově vážná humanitární situace,“ uvádí autor dokumentu.

Dolgov rovněž upozorňuje, že dosud nikdo nebyl potrestán za tragédii v Oděse, kdy byly loni v květnu v tamním Domě odborů upáleny desítky lidí.

Křest dokumentu Bílá kniha aneb pravda o Ukrajině se bude konat v úterý 17. března v Ruském středisku vědy a kultury v pražské Bubenči.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Rada vlády schválila opatření k řešení urgentních výzev ve výzkumu

18:47 Úřad vlády: Rada vlády schválila opatření k řešení urgentních výzev ve výzkumu

Vzhledem k okolnostem a opatřením přijatým Úřadem vlády ČR v souvislosti se situací kolem koronaviru…