Vláda projedná přístup tajných služeb k informacím o kontech

2. 11. 2011 8:55

Vláda dnes projedná novelu zákona o bankách, která umožní zpravodajským službám získávat tajné informace o soukromých kontech v bankách a dalších finančních institucích bez souhlasu klienta. Poskytnutí informací tajným službám by ovšem povoloval soud.

Vláda projedná přístup tajných služeb k informacím o kontech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Novela zároveň upravuje založení a činnost poboček zahraničních bank ze zemí mimo EU, nebo umožňuje České národní bance odejmout bankovní licenci za zamlčení nebo sdělení nepravdivých podstatných údajů.

Od tajných kont přes zemědělce, až k mobilním operátorům

Ministři se budou zabývat také národním dotačním programem v zemědělství pro příští rok. Návrh, který má ČTK k dispozici, počítá pro 13 programů s necelými 197 miliony korun, což by proti letošnímu roku znamenalo výrazné snížení. Národní dotační programy však představují jen velmi malou část celkových agrárních podpor.

Z celkové částky 197 milionů korun pro příští rok je 125 milionů určeno na dotace neinvestičního charakteru a 71,7 milionu Kč má zemědělce podpořit při nákupech dlouhodobého hmotného majetku. V rámci národních dotačních programů jsou podporováni také včelaři, zpracovatelé zemědělských produktů, národní hřebčíny nebo rybníkáři.

Vládní kabinet dnes mimo jiné prodiskutuje návrh ministerstva průmyslu a obchodu, aby spory mezi operátory a jejich zákazníky o vyúčtování telekomunikačních služeb místo Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) mohly nově řešit obecné soudy.

Soukromoprávní spory o peněžité plnění prý ČTÚ výrazně zatěžují. Jejich počet vzrostl mezi roky 2008 a 2010 na téměř dvojnásobných 142.600 sporů ročně. Pokud by vláda agendu nepřevedla, musel by úřad přijmout nejméně 217 nových zaměstnanců, což by si vyžádalo zvýšené výdaje o více než 260 milionů korun. V roce 2008 agendu zajišťovalo 126 zaměstnanců regulačního orgánu.

Čtěte:

České banky posílají peníze svým zahraničním vlastníkům. Ve velkém

Expert Světové banky: Dluhy zaplatí lidé. Něco by za to měli chtít

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AMSP: Zřiďte si datovou schránku a pomozte sobě i svému úřadu

7:34 AMSP: Zřiďte si datovou schránku a pomozte sobě i svému úřadu

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se připojuje k výzvě spolu s Hospodář…