Žádný spěch. O 90 miliardách do EU by se mělo rozhodnout až příští rok

19. 12. 2011 14:31

VÍME PRVNÍ Podle informací ParlamentníchListů.cz rozhodnutí o poskytnutí 90 miliard do Mezinárodního měnového fondu na záchranu krachujících států EU jen tak nepadne. Aspoň ne ještě letos. Rozhodnutí o 90 miliardách na straně jedné a přistoupení k fiskální unii na straně druhé se totiž nemusí přijmout ve stejný okamžik.

Žádný spěch. O 90 miliardách do EU by se mělo rozhodnout až příští rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň
reklama

„Tuto vládu se určitě nic nerozhodne, ani mezi svátky. Všichni vyčkávají, jak se zachovají ostatní státy. Věc třeba ještě neschválilo ani Německo, a další státy se do toho také nehrnou. Je možné, že se to ani nepodaří uskutečnit. Minulá vláda, kde se rozhodlo o odložení rozhodnutí a získání analýz, byla poměrně klidná,“ řekl ParlamentnímListům.cz dobře informovaný zdroj z vlády. Zde se oficiálně kabinet usnesl, že potřebuje ještě další informace a analýzy.

SLEDUJEME téma: Záchrana eura

Fiskální unie

Druhou věcí, která s 90 miliardami souvisí, minimálně tím, že se o ní jednalo na posledním summitu EU a má pomáhat v boji proti krachu eurózony, nemusí však být součástí jednoho rozhodnutí, je připojení se ke smlouvě o fiskální unii.

Premiér Petr Nečas na minulé vládě zdůraznil, že tato smlouva nesouvisí s půjčkou Mezinárodnímu měnovému fondu. „Chci skutečně zdůraznit, že se jedná o dvě rozdílné věci, které spolu nesouvisí,“ upozornil na tiskové konferenci premiér Petr Nečas.

Vládní kabinet se dohodl na vytvoření tříčlenného vyjednávacího týmu, do kterého budou své zástupce jmenovat předseda vlády a oba dva místopředsedové vlády. Tito zástupci se zúčastní jednání o nové mezinárodní smlouvě, která má posilovat mechanismy fiskální disciplíny v rámci eurozóny.

Rozhodování až po vypracování textu smlouvy

„V této chvíli nejsou známy žádné podrobnosti, takže o tom, jak Česká republika se bude stavět k tomuto dokumentu bude možné říci teprve až bude vypracován text smlouvy. Současně bude připravena i příslušná instrukce pro zástupce České republiky, kteří se účastní těchto jednání a kteří budou koncipovat tento text,“ uvedl premiér Petr Nečas.

Zástupci ČR budou mít též při jednáních o dokumentu podle předsedy vlády uloženo, aby závazky plynoucí z této mezinárodní smlouvy o zpřísnění rozpočtových pravidel unie byly závazné jen pro členy eurozóny.

Obě záležitosti by v pondělí měla projednávat Výkonná rada ODS. Jak informovaly ParlamentníListy.cz, nálada je v ODS k oběma věcím vysoce skeptická podobně jako ve Věcech veřejných. Podporuje je ale TOP 09 a ČSSD.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Vánoce do Špindlu? Zapomeňte. Blíží se nejhorší sezóna v historii, hrozí i zákaz pobytu

5:55 Na Vánoce do Špindlu? Zapomeňte. Blíží se nejhorší sezóna v historii, hrozí i zákaz pobytu

Clarion Špindlerův Mlýn, hotely Savoy, Bedřiška, Pod Jasany, Start, Amenity, Jelínek, Grand, Lomnice…