Závěr inspekce: Schůzka Nečase a Martinů nebyla trestným činem

21.02.2011 19:26

Ministr vnitra Radek John (VV) prohrál. I tak by se dal přeložit závěr inspekce, která konstatovala, že schůzka premiéra Petra Nečase a policejního prezidenta Oldřicha Martinů, která se konala v prosinci, nebyla trestným činem. Popud k jejímu vyšetřování dal přitom právě John.

Závěr inspekce: Schůzka Nečase a Martinů nebyla trestným činem

Policejní inspekce uzavřela prověřování prosincové schůzky premiéra Petra Nečase (ODS) s bývalým policejním prezidentem Oldřichem Martinů s tím, že nešlo o trestný čin.

SLEDUJEME téma Policejní prezident

"Prověřováním nebyla zjištěna trestní odpovědnost konkrétní osoby," řekla v pondělí mluvčí inspekce Radka Sandorová. Podnět k prověřování dal inspekci ministr vnitra Radek John (VV).

John: Bylo to nestandardní. Inspekce: Nezákonné ale ne

 Podle něj bylo jednání nestandardní a Martinů na něm mohl vynášet citlivé informace z vyšetřování údajné korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). To se ale neprokázalo. 

Ministerstvo vnitra závěry inspekce obdrželo v pátek. "Bylo konstatováno, že nešlo o trestný čin, jelikož žádný zákon, ani žádný interní předpis neupravuje výměnu informací mezi ministrem vnitra a policejním prezidentem, respektive mezi policejním prezidentem a premiérem," řekl dnes ČTK mluvčí úřadu Pavel Novák. 

Více čtěte: John tvrdí, že není Alibaba. Pro knížete je vzor, Alibaba byl dobrák

"Pokud se týká vynášení informací ze spisu, to se inspekci nepodařilo prokázat," dodal mluvčí. Závěry prověřování podle něho ještě přezkoumá odbor legislativy a koordinace předpisů ministerstva vnitra. Martinů z funkce odešel po Johnově kritice ke konci loňského roku. 

Martinů: Nic jsem nevynesl. Nebylo co


Martinů již dříve řekl, že žádné informace z vyšetřovacího spisu nevynesl, protože ho ani neznal. Nečas tehdy uvedl, že považuje za přirozené, že se jako předseda vlády stýká se zástupci bezpečnostních složek. V žádném případě se prý nenechává informovat o konkrétních kauzách a nemá informace z otevřených spisů. Podle médií byl na schůzce i šéf protikorupčního útvaru Libor Vrba. 

Zase ten Michálek...

Na kauzu údajné korupce na SFŽP upozornil později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím nahrávek, na kterých poradce bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS.

Nahrávky poté zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD), ještě předtím stihl Drobil Michálka odvolat. Ministr se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat. Případem se zabývá protikorupční policie s podezřením na pokus o trestný čin pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. 

Případ má i vedlejší aspekty, protikorupční policie se totiž zabývá tím, zda není v kauze podezření na neoznámení nebo nepřekažení korupčního jednání ze strany některých politiků.

Více čtěte:

  • Johnův balíček schválen. Bárta: Bylo to napjaté
  • Nečas pálí do svaté krávy VV jménem protikorupční balíček

  • Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: jas, čtk

    migrační pakt

    Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

    9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

    Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …