Zeman ohromil studenty první souloží. A štípl chemika Kalouska

15.11.2012 4:40

REPORTÁŽ Kandidát na prezidenta Miloš Zeman opět přišel mezi studenty. Tentokrát na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze mluvil o aktuálních problémech naší vnitřní politiky. Stihl si vtipně postěžovat, že mu u příchodu zatajili výtah a on musel stoupat po schodech. Řeč byla i o Davidu Rathovi, který je prý idiot, že neumí krást.

Zeman ohromil studenty první souloží. A štípl chemika Kalouska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Miloš Zeman měl přednášku na VŠE. Studenti o ní projevili nebývalý zájem

Anketa

Který kandidát na Hrad je nejzábavnější?

59%
16%
1%
2%
3%
hlasovalo: 1209 lidí

„Váš ústav má velmi mizernou organizaci, neboť jsem musel vystoupat čtyři patra po schodech a teprve ve třetím jsem se dozvěděl, že tady máte výtah. Jsem poněkud zadýchaný, proto tak prvních pět minut ze svého osmihodinového projevu budu mluvit sevřeným hlasem,“ rozesmál v úvodu své posluchače.

V krátké úvodní přednášce prezidentský kandidát uvedl, že aktuální problémy české politiky jsou tři. „První je problém politiky hospodářské, druhý je problém efektivního boje proti korupci a třetí je problém politiky, tedy jak snížit míru znechucenosti občanů s politikou,“ je přesvědčen.

Hrozba dlouhodobé ekonomické stagnace

Zeman i zde zopakoval, že nesouhlasí s názorem, že naše země je extrémně zadlužená, protože náš dluh vůči HDP je jeden z nejnižších v Evropské unii. „Nesouhlasím ani s názory, které říkají, že nejdříve máme obnovit ekonomický růst a teprve potom snižovat míru zadlužení země. Domnívám se, že nám hrozí dlouhodobá ekonomická stagnace, ale nikoli kvůli zadlužení, ale kvůli podinvestovanosti české ekonomiky,“ zdůraznil.

Problém je prý v tom, že investice bohužel, na rozdíl od občanů, nemají volební právo. A voliči nechtějí žádné investice, ale spotřebu. Řešení problému pak studentům demonstroval na obrazném příkladu, aby nejedli dva hamburgery, ale pouze jeden a místo toho druhého raději zasadili strom.

Boj s korupcí? Žvásty podobající se natírání zábradlí na Titaniku

Jako druhý problém současné politiky Miloš Zeman vidí korupci. „Každý z politiků vás bude přesvědčovat, že boj proti korupci je jeho základní devizou. V parlamentě vás o tom velmi dlouhou dobu přesvědčoval například David Rath. Bohužel je pravda, že tyto žvásty se podobají v lepším případě natírání zábradlí na potápějícím se parníku,“ kritizoval.

Jediným účinným nástrojem boje proti korupci je podle expremiéra přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku včetně možnosti zabavení nelegálně získaného, tedy nakradeného majetku. „Obdobné zákony existují v Německu nebo Rakousku. Nemusíme si nic vymýšlet, vše již bylo vymyšleno. V Německu bylo takto v minulém roce konfiskováno dva tisíce sto dvacet nakradených majetků a to jsou Němci daleko menší zloději, než je obvyklé u nás,“ rýpnul si.

Miloš Zeman si v souvislosti s tímto zákonem postěžoval, že když ještě jako premiér tento zákon třikrát předkládal v parlamentu, byl třikrát zamítnut. „A to z důvodu, že téměř každý poslanec, čest výjimkám, by se tímto zákonem cítil dotčen. Když si vzpomenu na Stanislava Grosse, ten by se cítil dotčen především, ale zdaleka ne jenom on.“

Vybírat ve volbách jen kandidáty, které voliči znají

„Jak snížit znechucení občanů politikou?“ otevřel Zeman poslední bod své úvodní přednášky. Cestou k tomu podle něho je změna volebního zákona, která by spočívala v tom, že z pestré nabídky výrazných osobností, kterými nás strany zaplavují, by si voliči vybírali ty, které dobře znají nebo vědí, co v minulosti dokázali. Zásadní pak prý je, aby bylo možné vybírat osobnosti napříč kandidátkami.

Důležitou součástí takových změn by mělo být i užívání referend, třeba prý v otázce církevních restitucí. Dále se už jeden z favorizovaných prezidentských kandidátů věnoval dotazům studentů.

„Máme někde další mikrofony, aby byly otázky slyšet?“ dotazoval se moderátor a Zeman se neváhal zapojit: „Nu, to je zatraceně pozdě teď je shánět, to je jako s tím výtahem,“ rozesmál našlapanou učebnu, kde kvůli počtu posluchačů pomalu přestávalo být dýchatelno.

Proč kandiduje Zeman na prezidenta?

Jedním z prvních dotazů, které na Zemana směřovaly, byla žádost, aby vysvětlil, proč se vůbec rozhodl kandidovat na prezidenta. „Jedním z důvodů je neutěšenost stavu české politiky. A teď nekritizuji její ať už pravicovost, nebo levicovost, ale amatérismus,“ vysvětloval.

„Nepokládám za normální takovou politiku, kde ministr zemědělství nerozezná žito od pšenice, kdy ministr průmyslu v životě neřídil žádný průmyslový podnik. Nota bene je svoji původní profesí anesteziolog, takže lze očekávat, že budoucí ministr průmyslu už bude jen patolog,“ kritizoval vážně, byť za smíchu studentů Zeman, který stejně tak nepokládá za normální, když ministrem financí je vystudovaný chemik.

Jedině idiot prý přebírá miliony v krabici od vína

Co je prý horší. Amatérismus tu často provází i korupci. „Jedině idiot přebírá sedm milionů v kartonu od vína, takže se to projevuje i v tom kradení!“ zdůraznil Miloš Zeman.

„Z vaší první otázky vane hluboký duch stalinismu, protože soudruh Stalin kdysi řekl, že není důležité, jaké jsou výsledky voleb, ale kdo ty hlasy počítá,“ setřel studenta, který se Zemana zeptal, jaký je jeho postoj ke krajským koalicím s komunistickou stranou.

Podle expremiéra jde o vůli voličů, kterou nemůže zpochybňovat. Zmínil ale také, že možná spíše jde o vůli nevoličů, protože se krajských voleb zúčastnilo jen 36 procent voličů a ti, kteří zůstali doma, tak vlastně tento stav zavinili. Proto by prý nebylo od věci zavést povinnou volební účast, která tu byla i za první republiky a dnes je třeba v Belgii, Lucembursku či Austrálii.

„Jakou volební účast odhadujete u lednových prezidentských voleb?“ zněl další dotaz. „Studentům olomoucké univerzity jsem nedávno na totožnou otázku odpověděl, že první přímé prezidentské volby jsou cosi jako první soulož. Vysoká očekávání a ve většině případů následné zklamání,“ líčil Zeman a studenti buráceli smíchy.

Zemanův nekonečný vtip

„A z tohoto důvodu první prezidentská volba bude mít až sedmdesátiprocentní volební účast, ale u druhé a další volby bude tato účast podstatně nižší," řekl.

Celou debatu Miloš Zeman uzavřel vtipem, který vypráví pravidelně už dlouho, ale tvrdí, že dokud ho nebude znát alespoň 70 procent národa, bude ho vyprávět dál.

„Václav Klaus a Miloš Zeman přijdou do pekla. V pekle je trůn a na tom trůnu sedí ďábel. Jako první před ďáblův trůn předstupuje Václav Klaus. Vedle trůnu se zjeví šíleně ošklivá, páchnoucí, špinavá babice. Tlustá, se čtyřmi bradami, devatenácti bradavicemi a spoustou vrásek. A ďábel říká: Václave Klausi, máš mnoho, mnoho hříchů. Jako trest za svoje hříchy tě odsuzuji k tomu, abys po celou dobu svého nekonečného pobytu v pekle kopuloval s touto babicí. Ta po něm sáhne a oba zmizí v hlubinách pekla,“ vyprávěl Zeman.

„Jako druhý předstupuji před ďáblův trůn já. Vedle trůnu se zjeví Claudie Schifferová. A ďábel říká, Claudie Schifferová, máš mnoho, mnoho hříchů… Děkuji vám a nashledanou,“ rozloučil se Miloš Zeman se studenty za bouřlivého potlesku.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE
     

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mobily zaplavuje zdravotní stav prezidenta. Hemoroidy, pády v koupelnách, stovky dní mimo úřad. Jenže nejde o Zemana, ale o Havla. Facebook už zasahuje

4:43 Mobily zaplavuje zdravotní stav prezidenta. Hemoroidy, pády v koupelnách, stovky dní mimo úřad. Jenže nejde o Zemana, ale o Havla. Facebook už zasahuje

Prezident Miloš Zeman leží více jak 14 dní v nemocnici. Od neděle 10. října je hospitalizován v Ústř…