Zločiny privatizace: Peake zvažuje prodloužení jejich promlčecí doby

15.01.2012 13:14

Vicepremiérka Karolína Peake naznačila, že by vláda mohla projednat prodlužování promlčecích lhůt na korupční akty z konce osmdesátých a začátku devadesátých let. Letos se totiž začínají promlčovat první z nich.

Zločiny privatizace: Peake zvažuje prodloužení jejich promlčecí doby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vicepremiérka vlády Karolína Peake

 "Určitě je na místě prodlužování skartační lhůty dokumentů týkajících se těchto aktů. Prodloužení promlčecí lhůty pak stojí za rychlou odbornou analýzu, aby ty kauzy nemohly vypršet," řekla Peake v nedělních Otázkách Václava Moravce. Peake už prý připravuje pro vládu konkrétní materiál, který prodlouží lhůty pro skartaci materiálů někdejší České konsolidační agentury.

Šéf komunistů Vojtěch Filip, který byl v debatě Peake protivníkem, souhlasil. "Pokud vláda myslí boj proti korupci, měla by tyto promlčovací lhůty prodloužit, protože letos začínají tyhle lhůty postupně nabývat platnosti," podokl. Filip má pravdu, v roce 2012 začne platit dvacetiletá promlčecí lhůta pro případné trestné činy svázané s privatizacemi z počátku 90. let. "Toto riziko vnímám velmi silně," souhlasila s ním Peake.

Fotogalerie: - Peake a Filip v OVM

Charles, manžel Karolíny Peake
Předseda KSČM Vojtěch Filip
Předseda KSČM Vojtěch Filip
Karolína Peake s Vojtěchem Filipem před zahájením ...
Karolína Peake s Vojtěchem Filipem před zahájením ...
Karolína Peake s Vojtěchem Filipem před zahájením ...

Filip by to prý navrhl sám, jenomže by byl zřejmě převálcován. "Mám smutnou zkušenost z roku a půl vládnutí Nečasovy vlády, že všechny zákony navržené opozicí tato vláda ignorovala," uvedl. Proto apeluje na to, aby si vláda podobný zákon navrhla sama, aby si ho sama pak i schválila.

Peake poznamenala, že i v souvislosti s končícími promlčecími lhůtami už žádala premiéra Petra Nečase, aby se odpovědní ministři opět sešli nad některými konkrétními kauzami a jejich procesním průběhem. "Nikoliv proto, abychom do nich jakkoliv zasahovali, ale proto, abychom se ujistili, že právní prostředí, které zde je a které můžeme nějak legislativně měnit, poskytuje všechny prostředky a lhůty pro to, aby tyto kauzy došetřeny být mohly a nevyzněly do ztracena," řekla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Havel nám vyhověl. Ministr se zhroutil. Sověti nám řekli...” Generál Lorenc promluvil o roce 89

4:44 ,,Havel nám vyhověl. Ministr se zhroutil. Sověti nám řekli...” Generál Lorenc promluvil o roce 89

Generál, který byl u toho. Tak zní název knižního rozhovoru s Alojzem Lorencem, který měl v listopad…