„Vodí si ho. Stojí za ním od počátku.“ Muž v pozadí generála, o kterém se nemluví

09.11.2022 4:44 | Komentář
autor: Radim Panenka

Veřejným prostorem nedávno zněly superlativy na adresu prezidentského kandidáta Petra Pavla. Jejich autorem byl někdejší velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář. Proč za generála ve výslužbě tak srdnatě bojuje? Miroslav Kalousek naznačil Kolářovy osobní zájmy. ParlamentníListy.cz se snažily zjistit více. Výsledek? Ve hře prý je jedna z nejvlivnějších amerických lobbistických společností a těsné, byť veřejně nepřiznávané, propojení generála Pavla s Petrem Kolářem.

„Vodí si ho. Stojí za ním od počátku.“  Muž v pozadí generála, o kterém se nemluví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta republiky generál Petr Pavel

Kolem prezidentského kandidáta Petra Pavla je poslední týdny živo. Uchazeč o “hradní trůn”, který si v rámci kampaně hojně využívá své generálské hodnosti, budí nadšení, obavy i kritiku. 

Pavlovi podporovatelé zmiňují především jeho vojenské zkušenosti z dlouholeté kariéry, kdy to dotáhl na samý vrchol. Byl nejen náčelníkem generálního štábu AČR, ale i šéfem vojenského výboru NATO. Mezi hlavní body jeho kritiky však patří právě vojenská kariéra, kterou dnešní generál začal v době komunistické totality a to nejen jako řadový voják, nýbrž jako elita vybraná pro školení k rozvědné činnosti. Působil též jako šéf místní buňky KSČ, což sám hradní kandidát odbyl komentářem, že ho prostě kolegové zvolili a on s tím nemohl nic dělat. “Vytáhl jsem si černého Petra,” uvedl Pavel. 

Generálova kritika v minulých dnech vzrostla i na sociálních sítích, kde jeden z hlavních favoritů současných předvolebních průzkumů, získal hlasitého obránce. Advokáta ve sporech mu na Twitteru mimořádně srdnatě dělal bývalý diplomat a lobbista Petr Kolář. Na síti se dokonce o generálovu čest přel i s bývalým šéfem TOP 09 a exposlancem Miroslavem Kalouskem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

4:40 Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

Skončí “velká kauza” s údajným čínským agentem blamáží pro BIS i policii? Městský soud v Praze totiž…