Jako jeden z důvodů války na Ukrajině je uváděno, že se prezident Putin snaží změnit či zvrátit současný světový pořádek. To tvrdí například premiér Petr Fiala a ne bez opodstatnění. Ve svém článku pro čínský Lidový deník Putin uvádí: „Naše země se spolu s podobně smýšlejícími aktéry důsledně zasazují o vytvoření spravedlivějšího multipolárního světového řádu založeného na mezinárodním právu, nikoli na určitých ‚pravidlech‘ sloužících potřebám ‚zlaté miliardy‘. Rusko a Čína důsledně usilují o vytvoření spravedlivého, otevřeného a inkluzivního, regionálního a globálního bezpečnostního systému, který není zaměřen proti třetím zemím. V tomto ohledu zaznamenáváme konstruktivní roli čínské iniciativy pro globální bezpečnost, která je v souladu s ruskými přístupy v této oblasti.“
O multipolárním světě, tedy světě, ve kterém bude více než jedna mocnost, pak píše Stephen M. Walt, sloupkař magazínu Foreign Policy, mimo jiné také učitel na Harvardu. Podle něho se USA takového světa obávají příliš. Poukazuje na to, že návrat multipolárního světa chtějí lídři Ruska i Číny, ale také například lídři nastupujících mocností, tedy Indie a Brazílie. Dokonce i někteří spojenci USA by dle Walta takový svět uvítali. Volání po něm se ozývá například od vysloužilých evropských politiků, o „autonomii“ hovoří třeba prezident Macron.
Ale USA podle Walta na něco takového přistoupit nechtějí. Už v roce 1991 za George Bushe staršího vznikl dokument, podle kterého mají USA bránit vzniku rovnocenné konkurence kdekoliv na světě. A americkou převahu pak považovaly za nutnou i další koncepce, ať už republikánské či demokratické. I když v nich byl návrat soupeření mocností uznán. Někteří akademici pak americkou nadvládu považují dokonce za nutnou pro „budoucnost svobody“ a prospěšnou pro USA i svět. K těm se dříve řadil i sám Walt, který tvrdil, že převahu si musí USA udržet co nejdéle.
Bidenova vláda podle něho už uznává, že se soupeření mocností vrátilo. Ale stále se zdá, že nostalgicky vzpomíná na krátkou dobu, kdy USA neměly konkurenci. „Z toho pramení nadšené ujišťování o americkém vedení, touha uštědřit Rusku vojenskou porážku, která by ho měla učinit tak slabým, aby už nemohlo v budoucnu dělat problémy a pokusy zmařit nástup Číny tím, že jí bude upřen přístup k důležitým technologiím, zatímco americký polovodičový průmysl bude dotován,“ usuzuje Stephen Walt.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Čína , Putin , Rusko , USA , Foreign Policy , SI Ťin-pching , Si , Walt , Mearsheimer , multipolární svět , unipolární svět
autor: kas
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 15 | 0
Další články z rubriky

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…