Jak si vařili Apačové nebo Siouxové? To se dozvíte z Indiánské kuchařky, jejíž křest proběhne v Náprstkově muzeu za zvuku bubnu

21.11.2016 7:34

V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur proběhne ve středu 23. listopadu 2016 od 18.00 hodin křest knihy Indiánská kuchařka, recepty indiánů amerického Jihozápadu a Velkých planin. O Apačích, Navazích, Komančích a Siouxech je známo ledasco. Co ale jedli, když si právě nedopřávali kukuřičné placky nebo bizoní pečínku, a co se na jejich stolech objevuje dnes, to vše se mohou zájemci dozvědět z knihy Romana Tadiče, kterou vydalo nakladatelství Dauphin. Křest kuchařky doplní zajímavé promítání či indiánská hudba.

 Jak si vařili Apačové nebo Siouxové? To se dozvíte z Indiánské kuchařky, jejíž křest proběhne v Náprstkově muzeu za zvuku bubnu
Foto: Národní muzeum
Popisek: Náprstkovo muzeum

Na otázky, co si počít s vidlorohem a křepelem, jak přichystat dobrotu z muchovníku nebo modré kukuřice, či jak se vaří čaj z chvojníku, odpovídá Indiánská kuchařka, recepty indiánů amerického Jihozápadu a Velkých planin. Všem českým indiánům nabízí recepty na bizoní pečeni stejně jako na pemikan, orobincové koláčky, střemchový dort, indiánské placky na sto způsobů, špenát z tykvových květů, polévku s žaludovou moukou nebo navažský čaj.

Téměř 200 receptů s doporučeními na suroviny a ingredience dostupné v naší zemi vybral a sestavil Roman Tadič. Knihu z nakladatelství Dauphin Daniela Podhradského pokřtí známý český cestovatel, etnograf a spisovatel Miloslav Stingl a ředitelka Náprstkova muzea Eva Dittertová. Kromě představení knihy jejím autorem a prezentace divokých zvířat a planých rostlin, které patřily nebo patří do jídelníčku indiánů planin a Jihozápadu, se všichni příchozí mohou těšit také na krátká videa o přípravě vybraných jídel, ukázku indiánských artefaktů a zpěv písní z Velkých planin za doprovodu bubnu.

Vstup na křest Indiánské kuchařky je zdarma.

Více informací naleznete na www.nm.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj získá od SFDI dalších 80 milionů, opraví za ně navíc sedm mostů

16:49 Jihočeský kraj získá od SFDI dalších 80 milionů, opraví za ně navíc sedm mostů

Zas o něco lépe a bezpečněji budou moci jezdit řidiči po jižních Čechách. Jihočeský kraj totiž získa…