Národní muzeum otevírá v Národním památníku na Vítkově novou výstavu Druhý život husitství

15.05.2016 18:26

V Národním památníku na Vítkově mají návštěvníci od 14. 5. 2016 možnost zhlédnout novou výstavu nazvanou Druhý život husitství.

 Národní muzeum otevírá v Národním památníku na Vítkově novou výstavu Druhý život husitství
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Ta přibližuje jednotlivé proměny vnímání husitského hnutí v moderních dějinách české společnosti od zrodu moderní husitské tradice v první polovině 19. století až po využití této tematiky v ideologii komunistické diktatury. Výstavu bude možné navštívit až do 26. března 2017. Národní památník na Vítkově patří mezi jedno z mála míst, které mělo významný vliv na utváření historického vědomí. Husitství je patrně tím nejvýznamnějším historickým obrazem, který je spojen s tímto monumentem.

„Národní muzeum chce právě na tomto symbolickém místě návštěvníkům přiblížit vnímání husitství a jeho proměny v moderních dějinách a poukázat na jejich význam při utváření české národní identity,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Prostřednictvím výstavy „Druhý život husitství“ je představen vznik a rozšíření husitské tradice do populární kultury i do národního hnutí v kontextu formování moderního českého národa v 19. století. V tomto období byly domy zdobeny husitskými motivy, podle husitských hrdinů byly pojmenovávány i ulice a čtvrti a dokonce jim byly odhalovány vlastní pomníky. Historické události 20. století posléze přinesly další proměny ve významu, interpretaci a užití husitské tematiky. Z ideologie národní se stala rovněž ideologie státní. Husitská látka však vzbuzovala i bouřlivé diskuse uvnitř samotné české společnosti. Dějiny tohoto mýtu jsou tedy i dějinami vztahu českého národa k vlastní minulosti a jejím interpretacím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje: Nemocnice získaly díky dotacím IROP vybavení za téměř 250 milionů korun

17:56 Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje: Nemocnice získaly díky dotacím IROP vybavení za téměř 250 milionů korun

Desítky moderních operačních i diagnostických přístrojů, rehabilitačních pomůcek i vybavení nemocnič…