APSS ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky o hospodaření energií

16.08.2022 22:31 | Tisková zpráva

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) nesouhlasí s návrhem vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu, kterou se stanoví zvláštní pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody při předcházení stavu nouze nebo ve stavu nouze, a se zařazením pobytových sociálních služeb do regulace teplot.

APSS ČR nesouhlasí s návrhem vyhlášky o hospodaření energií
Foto: apsscr.cz
Popisek: Asociace poskytovatelů sociálních služeb - logo

Není totiž přípustné, aby nevhodná zahraniční politika vlády, špatná rozhodnutí předchozích vlád a současné vlády v řízení energetické soběstačnosti země, nevyužití předsednictví EU (např. ke zrušení emisních povolenek, jež energie zdražují), opomíjení zájmů občanů této země jako zájmů prioritních před zájmy občanů jiných zemí měly dopad na občany České republiky, zejména na ohrožené skupiny obyvatel, o které je pečováno v zařízeních sociálních služeb.

Důvodová zpráva odkazuje na Nařízení Rady o koordinovaných opatřeních ke snížení poptávky po plynu na základě článku 122 Smlouvy, kdy se členské státy EU dohodly, že mezi 1. srpnem 2022 a 31. březnem 2023 sníží poptávku po plynu o 15 % ve srovnání se svou průměrnou spotřebou za posledních 5 let, a to pomocí opatření dle vlastního výběru. Avšak snížení spotřeby energií musí vláda hledat v jiném segmentu, než jsou domácnosti a zařízení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu.

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14906 lidí

Vyhláška také zavádí povinnosti při předcházení stavu nouze a při stavu nouze v oblasti teplárenství. Z vyhlášky ani z důvodové zprávy však není zřejmé, jakým okamžikem a za jakých podmínek v teplárenství nastává stav nouze a stav předcházející nouzi, neboť takový termín zákon o hospodaření energií vůbec nezná. Občané a organizace musí být tedy seznámeni v rámci jiného právního aktu s podstatou stavu předcházejícímu nouzi a s procesními náležitostmi, tedy kdo stav nouze vyhlásí a jakým způsobem.

„Stáří s sebou nese geriatrické syndromy, jedním z nich je porucha termoregulace. Při teplotách navržených vyhláškou hrozí hypotermie, která narůstá s věkem a s výskytem syndromu křehkosti (tzv. frailty). Protože se zařízení sociálních služeb starají převážně o osoby s průměrným věkem 86 let s vysokým stupněm závislosti na péči druhé osoby, není přípustné, aby senioři trávili sto procent svého času v prostorách s 20 °C a méně. Natož aby jim byla při takovýchto teplotách prováděna osobní hygiena,“ uvádí Daniela Lusková, viceprezidentka APSS ČR pro kvalitu služeb a ředitelka Domova U Biřičky.

Zařízení sociálních služeb navíc nejsou ve většině případů dostatečně schopna zajistit regulaci horní hranice teploty prostor ve smyslu návrhu vyhlášky, protože naprostá většina z nich aktuálně nedisponuje dostatečnými technickými možnostmi, ani není v silách personálu provádět kontrolu nastavení termostatických hlavic.

Zároveň APSS ČR upozorňuje, že Ministerstvo průmyslu a obchodu v návrhu vyhlášky používá nesprávný termín domov důchodců, který se od roku 2006 nepoužívá a byl nahrazen termínem pobytová zařízení sociálních služeb.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…