ASORKD: Převedení památkářů pod stavební úřady požadovalo ministerstvo kultury

15.04.2019 10:39

Čím dál vypjatější diskuse nad věcným záměrem nového stavebního zákona má další nečekaný vývoj. Odborné organizace upozorňují na kolaps památkové péče, který nastane převedením části památkářů pod stavební úřad.

ASORKD: Převedení památkářů pod stavební úřady požadovalo ministerstvo kultury
Foto: asorkd.cz
Popisek: Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR - logo
reklama

Jejich obavy potvrdilo samo ministerstvo kultury, které zaslalo své přípomínky k věcnému záměru stavebního zákona. Odkaz na všechny připomínky ZDE

V závěru svých připomínek, jejichž jedním z autorů je ředitel Památkové inspekce Martin Zídek ministerstvo kultury uvádí: „Je ale otázkou, zda zamýšlená integrace do nově vzniklého státního stavebního úřadu je vhodná pro všechny takové oblasti. Památková péče, jako vysoce odborná činnost, jejímž úkolem je především ochrana a uchování kulturního dědictví, je v mnoha případech natolik provázaná, že je velmi složité nastavit jasnou dělicí linku.“

Dokonce náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda (KDU-ČSL) se na semináři pořádaném Piráty na konci března proti věcnému záměru nového stavebního zákona ostře vymezil.

Dostálová: byla to podmínka zástupců MKČR!

Jak však vyplývá z dopisu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) viceprezidentu ASORKD Martinu Kadrmanovi, pohlcení památkové péče stavebními úřady, které dle odborníků způsobí likvidaci kulturního dědictví v přímém přenosu, bylo požadavkem zástupců ministerstva kultury!

Ministryně Klára Dostálová totiž v dopise, který je přílohou této TZ píše: "Vhodnějším řešením, které takto podpořili, resp. vyjádřili jako podmínku i zástupci Ministerstva kultury, je proto úplná integrace těchto odborníků do nové soustavy státní stavební správy."

To ovšem vrhá zcela jiné světlo na průběh jednání a zájmy, které měli zástupci MKČR v čele s ředitelem inspekce Martinem Zídkem na mezirezortních připomínkových řízení hájit. Skutečně své zástupce ministr Antonín Staněk (ČSSD) pověřil tím, aby předali kompletní rozhodování o podmínkách restaurování kulturních památek a oprav památek v chráněných územích stavebním úřadům? A pokud zástupci MKČR jednali svévolně, jaké závěry z toho ministr Staněk vyvodí?

Stejně jako ICOMOS nebo Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče i asociace ASORKD žádá, aby ochrana kulturního dědictví jako celek i nadále náležela rezortu kultury a nebyla integrována do stavebních úřadů! „Paní ministryni nemám důvod nevěřit. Jsem v šoku z toho, že úředníci, kteří mají hájit zájmy kulturního dědictví, jej hájí jen na oko a ve skutečnosti prosazují zájmy developerů,“ říká viceprezident památkové asociace ASORKD Martin Kadrman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Obec Loučovice začala vyvážet nepořádek ze Spirova kanálu

17:05 Turistický spolek Lipenska: Obec Loučovice začala vyvážet nepořádek ze Spirova kanálu

Obec Loučovice započala s revitalizací zdejšího Spirova kanálu. Rekonstrukce 1,6 dlouhého kamenného …