Absolvent FIT ČVUT se společníkem získali rekordní investici

11.4.2022 6:47 odp. | Tisková zpráva

Absolvent FIT ČVUT v Praze Adam Zvada se společníkem Davidem Mokošem založili startup a vtrhli na světovou krypto scénu s nápadem, který jim během tří měsíců přinesl rekordní investici 37 milionů Kč.

Absolvent FIT ČVUT se společníkem získali rekordní investici
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Jejich startup NFTScoring pomáhá investorům analyzovat fenomén NFT ve světě kryptoměn, kde člověk může obchodovat s určitým digitálním dílem, kterým je například obrázek na internetu nebo hudební skladba. NFTScoring tak slouží k ověření hodnoty těchto nakupovaných digitálních děl a také pomáhá s hledáním nových investičních příležitostí mezi NFT.

Jako teprve třetí český startup se NFTScoring dostal do prestižního amerického akcelerátoru Y Combinator (ZDE), kde uspěje jen hrstka nejlepších z celého světa. Přestože startup existuje teprve pár měsíců, už se jeho zakladatelům podařilo získat investici v částce 37 milionů korun, což je v České republice ojedinělé. Startup pomáhá analyzovat hodnotu nezaměnitelných tokenů potvrzujících vlastnictví v digitálním světě, tzv. NFT (non-fungible token).

Když se řekne NFT, vybaví se nám digitální obrázky podivných opic či pixelovatých panáčků, které se prodávají za závratné sumy. Myšlenka na založení NFTScoring vzešla z uvědomění si, že NFT jsou spjaté hlavně se společenským děním a sociální komunitou. Zvada s Mokošem zjistili, že hlavními platformami, kde se o NFT diskutuje, jsou Twitter a Discord, a čím víc se o NFT mluví, tím roste i jeho cena.

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83500 lidí

„Technologie za NFT je fascinující, poprvé přináší opravdové vlastnictví v digitálním světě. NFT se postupně začínají reálně využívat, ale v současné době je na ně primárně nahlíženo jako na investiční aktivum,“ říká Adam Zvada, spoluzakladatel NFTScoring, a dodává: „Cílem NFTScoringu je profesionalizace obchodování s NFT a poskytnutí komplexních nástrojů, které používají například obchodníci s akciemi.“

Silnou stránkou startupu je vyhodnocování komunity. Jak Adam, tak David studovali umělou inteligenci a vědí, jak tvořit datové toky a matematické modely. Toho chtějí do budoucna hodně využít.

„NFT je nový trh a díky unikátnosti každého aktiva velmi odlišný od jiných. Jsme jedni z prvních na světě, kdo NFT analyzují. V současnosti budujeme infrastrukturu, u které doufáme, že na ní vznikne nepřeberné množství nových aplikací,“ doplňuje David Mokoš, spoluzakladatel NFTScoring.

Celý tým NFTScoring aktuálně tvoří deset lidí. Peníze od investorů půjdou právě na jeho rozšíření. Samotní zakladatelé už spolupracují na několikátém projektu. Zvada s Mokošem po působení v Avastu založili agenturu Cognitic zaměřenou na umělou inteligenci a pak společně pracovali na startupu GoDeliver (ZDE), který následně pomáhal i při koronavirové pandemii rozvážet lidem v karanténě potraviny. Zvada je také spoluzakladatelem aplikace Fuzee (ZDE), která efektivně propojuje různé způsoby dopravy v Praze. Fuzee kombinuje aktuální jízdní řády MHD, uživatelovu polohu, dostupnost jízdních kol a pěší chůzi.

Více informací o NFTScoring najdete ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více najdete ZDE.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí moderní bakalářský, magisterský a doktorský studijní program Informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost. Více informací najdete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

12:18 Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

Retenční nádrž zvanou „Vojenská“ zrekonstruovaly u Jiříkova na Šluknovsku v severních Čechách Lesy Č…