Jaderná elektrárna Phuoc Dinh v provincii Ninh Thuan čelí ale i dalšímu neobvyklému problému. Na místo budoucí stavby se před několika lety rozšířila vesnice pěstitelů vína a chovatelů krabů, takže vietnamské úřady teď stojí před úkolem přestěhovat o přibližně půl kilometru téměř 3000 lidí. Podle Marie Dufkové ze společnosti ČEZ, která se nedávno ve Vietnamu zúčastnila mezinárodního semináře o jaderné energetice, jde o opravdu velký problém: „Bylo to téma, ke kterému se v diskusi pracovníci společnosti Electricity of Vietnam stále vraceli – musejí totiž stěhovat nejen lidi, ale i kraby, vinice a dokonce i hřbitov, na kterém zdejší kultura velmi lpí,“ uvedla Dufková.
Desetimiliónový Vietnam vyrábí většinu své elektřiny z uhlí a plynu. Země má stále větší spotřebu energie, protože její populace narůstá a mládne. Vládnoucí komunistická strana rozhodla, že se má jaderná energetika podílet na národním energetickém mixu do roku 2030 alespoň z deseti procent. Mezi takzvanými „newcomers“, jak Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) země s první plánovanou jadernou elektrárnou nazývá, má Vietnam výsadní postavení.
Národní shromáždění totiž napevno rozhodlo už v roce 2009 o tom, že se země vydá cestou jaderné energetiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva