Agentura ochrany přírody a krajiny: Do Českého středohoří se po zimě vrátili sokoli

09.03.2018 14:52

Jako svůj domov si opět zvolili skály v Průčelské rokli u Brné. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR proto oblast dočasně uzavřeli.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Do Českého středohoří se po zimě vrátili sokoli
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Sokolí samice, s velkou pravděpodobností ta, která v Průčelské rokli hnízdila i v loňském roce, se na skalní římse vyskytuje pravidelně. Naši pracovníci již vymezili území s dočasným zákazem vstupu, aby páru umožnili v klidu vyvést mladé,“ řekl Petr Kříž, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří. „V loňském i předloňském roce nebylo hnízdění sokolů úspěšné. Samice, která je v raných fázích hnízdění velmi citlivá, byla vyrušena horolezci a hnízdo opustila,“ vysvětlil Petr Kříž.

Oblast Výřích skal v Průčelské rokli bude letos pod zvýšeným dohledem strážců přírody, pracovníků AOPK ČR a vzhledem ke špatným zkušenostem s neukázněnými návštěvníky v předchozích letech pomohou klid pro sokoly zajišťovat i policisté z Brné. „Celá oblast je již vymezena páskou a opatřena informačními cedulemi s upozorněním. Mrzí nás, že jsme museli sáhnout ke zvýšenému dohledu kvůli několika svéhlavým jedincům. Sokolům nejvíce vadí pohyb nad a v úrovni jejich hnízda, a proto je nejrizikovější přístup z horní části skal, kde se nachází několik vyhlídek,“ uvedl Petr Kříž.

K apelům na horolezce se letos připojila i Oblastní vrcholová komise Českého horolezeckého svazu Severozápadní Čechy. „Naše členy pravidelně informujeme o všech dočasných uzavírkách lezeckých oblastí. V tomto roce navíc explicitně upozorňujeme na Výří skály v Průčelské rokli, kde v loňském roce pár jedinců opakovaně zákaz porušovalo. Je to pro mne osobně nepochopitelné, ale naštěstí je takovéto jednání v horolezecké komunitě mimořádnou výjimkou,“ řekl její předseda Pavel Suchopárek.

Opatření obecné povahy AOPK ČR č. 2/2016, které na čtyři měsíce v roce omezuje přístup veřejnosti do vymezeného prostoru v I. zóně chráněné krajinné oblasti České středohoří, je v platnosti již od roku 2016. Kromě kriticky ohroženého sokola stěhovavého zde pravidelně hnízdí i ohrožený výr velký. Zákaz vstupu trvá vždy do 30. června.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…