Agentura ochrany přírody a krajiny: V oblasti Lopeníku v CHKO Bílé Karpaty se pohybuje medvěd

15.05.2019 15:13

Medvěda včera ráno spatřil chovatel krav a ovcí, když šel obstarat dobytek. Šelmu zaplašil křikem a ta se vzdálila. Následně informoval starostu obce Lopeník a Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, Správu CHKO Bílé Karpaty.

Agentura ochrany přírody a krajiny: V oblasti Lopeníku v CHKO Bílé Karpaty se pohybuje medvěd
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Chování medvěda bylo úplně standardní, po vyrušení se vzdálil. Odlili jsme jeho stopu a pro rychlý přenos informací jsme v kontaktu se starosty nejbližších obcí. Chovatelům doporučujeme, aby zabezpečili svá stáda a včelíny, které by medvěda mohly lákat. Na tom, že se zde medvběd pohybuje, není nic výjimečného. Je to zvíře, které do zdejších lesů patří, stejně jako rys a vlk,“ vysvětluje Martin Tomešek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Platí stejná doporučení jako v případě medvědice, která byla v nedalekých Beskydech nedávno označena telemetrickým obojkem a nyní je na Slovensku. Medvěd je velké zvíře, které vyžaduje respekt. Prosíme proto obyvatele i návštěvníky, aby se šelmu nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky. Děkujeme,“ dodává Martin Tomešek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Případné škody na hospodářských zvířatech stát jejich majitelům proplácí a zároveň poskytuje dotace na zabezpečení stád proti velkám šelmám z Operačního programu Životní prostředí. V minulých dnech schválila Evropská komise České republice navýšení této podpory na sto procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

22:36 SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

V rámci letošního třetího ročníku vzdělávacího projektu „Máme rádi zvířata“ navštívili v průběhu zář…