Celá akce je součástí záchranného programu, který pro tohoto motýla připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Ten by měl zajistit, aby motýl, který u nás nyní přežívá na jediném místě, nezmizel z naší krajiny definitivně. Housenky pocházejí ze záchranného chovu, který byl založen v letech 2016-2017.
„Poslední tři roky byly pro hnědáska opravdu kritické, právě proto jsme se rozhodli vypustit do přírody housenky ze záchranného chovu. Zatímco do roku 2018 se počty hnědásků postupně zvyšovaly až na 500-700 motýlů, v roce 2019 nastal fatální propad o více než 90 %. Příčinou byla zřejmě kombinace dvou faktorů – napadení housenek parazity na straně jedné a mrazivé počasí na straně druhé. O rok později se přidala ještě lokální povodeň a vytrvalý déšť, vloni jsme nenalezli ani jedno hnízdo housenek,“ popisuje Václav John z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Nyní je cílem obnova populace. Letos se proto bude sledovat, kolik vypuštěných housenek přežilo. Naději na udržení hnědáska osikového v České republice bohužel zhoršuje i rychle se šířící houbové onemocnění nekróza jasanů. Jeho housenky se totiž živí výhradně listy tohoto stromu. V Dománovickém lese však během posledních let odumřela zhruba třetina až polovina jasanů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva