Akademie věd ČR: Technologickým projektem roku jsou objevy týmu Tomáše Jungwirtha

18.06.2018 22:16

Tým Tomáše Jungwirtha z Fyzikálního ústavu AV ČR si připsal další úspěch. Jejich prototyp v oblasti antiferomagnetických pamětí se stal nejlepším technologickým projektem v prestižní soutěži Vodafone o nápad roku.

Akademie věd ČR: Technologickým projektem roku jsou objevy týmu Tomáše Jungwirtha
Foto: cas.cz
Popisek: Akademie věd ČR - logo
reklama

Na projektu ultrarychlých počítačových pamětí, které fungují na zcela odlišném způsobu než ty stávající, se spolu s Tomášem Jungwirthem podíleli Xavi Marti, Kamil Olejník a Vít Novák. Prototyp těchto pamětí zvítězil v konkurenci dalších osmnácti finalistů technologické kategorie. Byl mezi nimi například nový způsob detekce znečištění pitné vody pro vodárny, raná diagnostika rakoviny prostaty a prsu pomocí analýzy glykanů z krve, platforma pro testování účinků nových léčiv či komplexní řešení pro managment odpadů.

„Náš nový typ paměti na bázi antiferomagnetů umožňuje až terahertzovou rychlost zápisu a uplatnění v umělých neuronových sítích. V současnosti vyvíjíme aplikaci antiferomagnetické paměti pro naši komerční technologii detekce vozidel,” představil projekt Tomáš Jungwirth.

Podle Jungwirtha úspěchu napomohla i jeho prezentace na jarním Akademickém sněmu AV ČR a následný brífink s novináři. „Díky této popularizaci nás oslovila mimo jiné i investiční firma J&T, která nás přihlásila do soutěže Vodafone Nápad roku,” uvedl Tomáš Jungwirth, jehož projekt podporuje i  nedávno získaný grant Evropské unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Příručka antidiskriminačního práva pro vzdělávání sociálních pracovníků a pracovnic

20:32 Veřejný ochránce práv: Příručka antidiskriminačního práva pro vzdělávání sociálních pracovníků a pracovnic

Lidé, kteří se setkávají s diskriminací, jsou často v kontaktu se sociálními pracovníky a pracovnice…