Akce „Nevidomí v metru“ přiblíží prostory metra zrakově znevýhodněným

18.04.2019 19:32

Během Velkého pátku budou mít nevidomí a zrakově znevýhodnění lidé opět možnost v rámci instruktáže „Nevidomí v metru“ prozkoumat zázemí pražského metra.

Akce „Nevidomí v metru“ přiblíží prostory metra zrakově znevýhodněným
Foto: Hans Štembera
Popisek: Centrální dispečink městské dopravy

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) spolu se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS ČR) připravil netradiční exkurzi, během níž budou moci tito návštěvníci doslova osahat prostory metra bez přítomnosti ostatních cestujících. V době výluky části trasy metra C zamíří do stanice metra Budějovická desítky nevidomých osob a těžce zrakově postižených, zajímajících se o tuto netradiční prohlídku.

Přihlášené skupinky zrakově postižených budou mít mezi 8. až 14. hodinou možnost vyzkoušet si orientaci v prostorách a ve vozech metra C. Budou mít příležitost důkladně se seznámit s kolejištěm, s informačním orientačním systémem a dalším zázemím metra. Celou prohlídkou v kolejišti a ve vlakové soupravě metra postupně projde přibližně 150 osob v deseti po sobě jdoucích skupinách.

„Kromě osob nevidomých a slabozrakých z Prahy dorazí i několik desítek lidí z dalších měst, např. skupinky až z Ostravy, Přerova, Plzně, Liberce, Lanškrouna, Benešova, Brna, “ říká František Brašna, vedoucí Metodického centra odstraňování bariér ze SONS ČR a dodává: „Chtěl bych velmi poděkovat DPP za tuto příležitost, kdy se nevidomí a slabozrací lidé mohou s metrem seznámit.“

„Akce bude příležitostí pro nevidomé a slabozraké vyzkoušet si průchod metrem dle svých možností a zároveň si ho v klidu projít. Budou si moci například nacvičit určitou trasu, která jim dělá problémy, a někteří tak dokonce překonat strach z jízdy metrem. Zúčastní se i mimopražští a věříme, že si tuto netradiční návštěvu metra užijí,“ říká Ladislav Urbánek, místopředseda představenstva a dopravní ředitel DPP.

Zaměstnanci DPP budou návštěvníkům po celou dobu k dispozici, zodpoví různé dotazy a představí opatření pro snadnější a bezpečnější užívání metra zrakově znevýhodněnými. Akce se zúčastní i hasiči DPP. Zájemci také obdrží informační materiály ve zvětšeném černotisku i v e-mailové digitální podobě, kterou si budou moci přehrát pomocí hlasového výstupu na svých počítačích či telefonech.

DPP se kontinuálně snaží o zlepšování přístupnosti pražské hromadné dopravy pro handicapované cestující. V současné době v metru již k orientaci nevidomým a slabozrakým pomáhá umělá vodicí linie, bezpečnostní pás, popisky v Braillově písmu, reliéfní a barevné kontrastní znaky a symboly, akustické prvky pro navádění a elektronické informační systémy. Navigační centrum SONS ČR poskytuje také službu vzdáleného asistenta, kdy operátor pomůže dotyčnému na dálku, jako by byl fyzicky přítomen po jeho boku.

„Dopravním podnikem postupně vybudovaný účinný systém hmatových a akustických orientačních a informačních opatření na podporu bezpečného a samostatného pohybu zrakově znevýhodněných cestujících v pražské hromadné dopravě je vzorem nejen pro česká, ale i pro evropská města,“ poznamenal František Brašna ze SONS ČR.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senát: Mezinárodní konference ke 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka

10:06 Senát: Mezinárodní konference ke 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka

V rámci oslav 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka se v pondělí 21. října 2019 uskuteční v…