Shodují se, že potrvá nejméně 25 let, během nichž se vyveze a uloží roztavené palivo a odstraní kontaminované i neradioaktivní milióny tun trosek. Elektřina vyrobená ve čtyřech uzavřených blocích za uplynulá desetiletí se po rozpočítání škod na havarovaných blocích obratem zdražila o 20 centů za kilowatthodinu.
Nejtěžší přírodní katastrofa za více než tisíc let však napáchala daleko větší škody: Odnesla až 20 tisíc životů a zničila majetek za 300 miliard dolarů. Obří mořská vlna smetla na 50 tisíc a vážně poškodila dalších 150 tisíc budov. Zlikvidovala klíčovou infrastrukturu, vodovodní a kanalizační sítě. V jejím důsledku byl – a zůstává – vážně ochromen průmysl, zejména automobilový, chemický a energetický. Japonsko se během několika minut vrátilo o desetiletí zpět.
Ničivé zemětřesení následované až 40metrovou vlnou cunami způsobilo loni pokles japonského hospodářství o 0,3 procenta. V novém fiskálním roce se měl obnovit růst, očekával analytický tým Japonského ústavu pro energetické hospodářství (IEEJ). Skutečnost však je daleko horší a Japonsko zůstává v recesi.
Zásadní transformace japonské energetiky také potrvá podle všeho řadu desetiletí. Rozvoj větrné energetiky odstartovala vláda teprve letos v březnu. Mořská farma tvořená dvěma sedmimegawattovými a jednou dvoumegawattovou turbínou se teprve začne stavět u fukušimského pobřeží nákladem 12,5 miliardy jenů (110 miliónů eur). V této oblasti se mají vybudovat větrné turbíny o výkonu až 1000 MW. Pro jejich napojení na celostátní síť se využije vedení ze zničených fukušimských bloků.
Japonský potenciál mořských farem odhaduje tamní asociace větrné energetiky na 519 tisíc MW.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva