Nové pušky s koncovým označením PPS už mají ve výzbroji všechny tři prapory 4. brigády. Aby se zbraně mohly začít používat pro běžný výcvik, je nezbytné je připravit a tzv. nastřelit, respektive zrektifikovat neboli seřídit optiku. V praxi to znamená upravit ji podle potřeb konkrétního střelce: usadit opěrnou dvojnožku, nastavit délku ramenní opěrky a konečně rektifikovat optický zaměřovač. Prvních devět pušek a dvě desítky střelců a střeleckých instruktorů ze všech praporů brigády absolvovalo tento týden teoretickou i praktickou přípravu na výcvik s novou zbraní.
Konkrétní střelec, konkrétní nastavení
Zkušenosti z tohoto zaškolení teď budou střelci a instruktoři předávat u svých praporů. „Zbraň si musí všichni připravit podle svého těla a především oka. Každý střelec si postupnými úpravami a především rektifikací optického zaměřovače svou zbraň přizpůsobí tak, aby se v boji mohl soustředit na samotnou střelbu,“ shrnul dvoudenní přípravu instruktor oddělení bojové přípravy Velitelství 4. brn praporčík Petr Čížek.
Nastřelení pušky pro přesnou střelbu se u jednotek 4. brigády provádí na vzdálenost 100 metrů právě s ohledem na maximální využití optického příslušenství zbraně. Střílí se na rektifikační terč, který umožňuje snadněji vyhodnotit zásahy a spočítat si, jak optiku na zbrani lépe nastavit. „Vždy se provede alespoň pět výstřelů na každou opravu. Kvůli odchylkám se spočítá střední bod zásahu, což je něco jako průměr všech zásahů. Zkušeným střelcům pro správné nastavení stačí někdy jen dvě opravy a patnáct nábojů,“ dodal praporčík Čížek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva