Armáda ČR: Do Mali zamíří další rotace vojáků, tentokrát je většina z Přáslavic

11.10.2019 22:49

Širší škála úkolů, ale také vyšší teploty nebo třeba jedovatí živočichové čekají na vojáky 2. úkolového uskupení Armády ČR, kteří se v listopadu vydají do Mali. Minulý týden jednotka absolvovala ve Vyškově certifikační cvičení, které prověřilo, jak jsou na vyslání do Afriky připraveni.

Armáda ČR: Do Mali zamíří další rotace vojáků, tentokrát je většina z Přáslavic
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Stodvacetičlenný kontingent tvoří převážně příslušníci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic. Nasazení v zahraničí má za sebou zhruba polovina z nich, ostatní jsou nováčci, kteří v Africe budou sbírat cenné zkušenosti.

V misi EUTM (European Union Training Mission, Mali) působí Češi na dvou místech – v hlavním městě Bamaku a na nedaleké základně Koulikoro. Základem jejich činnosti je ochrana obou základen a osob, ať už v rámci strážní služby na bráně nebo na věžích, či v rámci sil rychlé reakce, dále výcvik příslušníků malijských ozbrojených sil a ozbrojené doprovody.

V Mali to bude další obtížná mise

Náplň malijské mise předurčila obsah scénářů a incidentů certifikačního cvičení s názvem Sahel – simulovaly se komplexní útoky na základny, požární poplachy, dopravní nehody, demonstrace, nepřímá střelba na základny. Dále se nacvičovalo několikadenní odloučené působení týmu cvičícího malijskou armádu, který potřebuje také patřičné zázemí a ochranu.

„Jednotka prokázala cílevědomost a úsilí co nejlépe se připravit na úkoly v zahraniční operaci. Velkou sílu cítím v soudržnosti kontingentu a sám za sebe cítím velkou odpovědnost. Výzvou je pro mne posun v jazykových schopnostech, ve vedení lidí, v plánování a organizaci. Těším se na jiné prostředí než v Afghánistánu,“ uvedl zástupce velitele základny Bamako nadporučík J. V.

Vojáci přáslavického praporu se na rozdíl od zmíněné afghánské mise budou muset v Mali vyrovnat se širší škálou úkolů, vyššími teplotami a vysokou vlhkostí, hrozbami v podobě nemocí a jedovatých živočichů, vyššími nároky na jazykovou vybavenost a umění řidičů a také se stísněnějšími podmínkami na základnách.

Se cvičením pomohli záložníci

Do cvičení se zapojil nejen řídící štáb a skupiny imitace a rozehry z Vyškova, ale také rozhodčí služba, sestavená z vojáků, kteří již misí v Mali prošli. Malijskou armádu představovala rota aktivních záloh z Plzně, která díky cvičení také prošla zajímavým výcvikem, přičemž ve skupině imitace působili další záložníci z Českých Budějovic.

Dále se zapojily i Vzdušné síly AČR, konkrétně kbelská 24. základna dopravního letectva s vrtulníkem Sokol. Na něm si jednotky vyzkoušely vzdušné přesuny, přivolání zdravotnického odsunu MEDEVAC a poruchu vrtulníku spojenou s unikáním a opětovným vyzvednutím odloučených osob.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…