Armáda ČR: Na letošní Bahna zavítalo přes 50 tisíc fanoušků armády

25.6.2022 10:30 odp. | Tisková zpráva

Ukázky vojenské techniky v těsné blízkosti diváků, novinky v podobě chemického průzkumného vozidla nebo nejstarší pojízdný autokar Walter z počátku minulého století. To a ještě mnohem víc nabídly Bahna 2022.

Armáda ČR: Na letošní Bahna zavítalo přes 50 tisíc fanoušků armády
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Na Den pozemního vojska se do Brd přijelo podívat více než 50 tisíc návštěvníků. Hlavním hostem akce byla ministryně obrany Jana Černochová a zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu generálporučík Miroslav Hlaváč.

Největším tahákem sobotního programu byla dynamická ukázka vojenské techniky Armády České republiky, která se tentokrát skládala z osmi částí. „Nejzajímavější je podle mě exhibice modernizovaných tanků T-72 M4CZ a jejich starší verze M1. Návštěvníkům předvedli na dvou desítkách výstřelů z kanonu svoje střelecké schopnosti za pohybu v terénu,“ popsal jednu z ukázek náčelník oddělení mechanizovaného vojska Velitelství pozemních sil podplukovník Tomáš Suchý, který měl dynamické ukázky na starosti.

Diváci tak nejenže na vlastní uši uslyšeli ohlušující výstřely, ale zároveň i pocítili sílu tlakové vlny. Právě to byl záměr letošního cvičení – co nejvíce se návštěvníkům přiblížit. „Taktický námět jsme potlačili do pozadí a místo toho jsme upřednostnili ukázku schopností jednotlivých druhů zbraní. Jednotlivé scénáře se tak odehrávaly přímo před zraky diváků, kteří tak byli mnohem více vtaženi do děje,“ popsal jednu ze změn pojetí Bahen 2022 velitel Pozemních sil AČR generálmajor Ladislav Jung. Zároveň dodal, že tato inovace vychází z minulého roku, kdy kvůli covidu byla Bahna bez veřejnosti a celé cvičení se pouze živě vysílalo na sociálních sítích a v televizi.

Anketa

Je zákrok Fialovy vlády proti cenám energií dostatečný?

0%
98%
hlasovalo: 25361 lidí

Jednou z novinek letošního 32. ročníku byla vozidla libereckých chemiků - IVECO-CBRN, která jsou v současné době nejmodernější platformou v daném oboru. „Jsou vybavena palubními i výnosnými prostředky detekce nebezpečných látek, METEO senzory, dálkově ovládaným robotem anebo rušičem dálkově ovládaných výbušných zařízení,“ vyčetl jen zlomek výbavy nové techniky nadrotmistr Tomáš Janků z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Velkou roli v rámci sobotního programu představovala stejně jako předchozí ročníky i historická vozidla. Právě tato akce je jedna z mála, kdy je možné vidět jindy pouze vystavenou techniku v pohybu. „Z prvorepublikové techniky jsme předvedli např. obrněný automobil vz. 30 nebo vz. 23 tzv. Želvu. Diváci viděli v rámci přehlídky také legendární tank T-34 Žižka, který se podílel se na osvobozování Ostravy,“ přiblížil zlomek z dynamické ukázky major Milan Mojžíš, zástupce velitele AZ u 73. tankového praporu. Nejstarší pojízdnou technikou letošních Bahen byl však autokar Walter z 20. let minulého století: „Používal se ještě v roce 1938 k obraně státu. I když přímo nepatřil do výzbroje tehdejší armády, ale jednotkám četnictva nebo finanční správy, pomáhal přepravovat příslušníky ozbrojených sborů na našich hranicích,“ doplnil podrobnější informace major Mojžíš.

Součástí programu byla i ukázka společného zásahu Policie České republiky a Vojenské policie, hašení lesního požáru nebo výcvik psovodů. „Každoročně spolupracujeme také se vzdušnými silami. Letos měla veřejnost na Bahnech jednu z posledních možností prohlédnout si české bitevní vrtulníky Mi 24/35, které budou v příštím roce vyřazeny ze služby a nahrazeny vrtulníky společnosti Bell,“ dodal řídící dynamických ukázek podplukovník Suchý. Kvůli deštivému počasí ale nakonec vrtulníky nevzlétly.

Bahna 2022 tentokrát dostály i svému názvu, protože díky vydatnému dešti nebylo o bahno nouze. Celkově se Dne pozemního vojska zúčastnilo přibližně 250 kusů techniky a na 500 vojenských profesionálů. Dalších přibližně 200 osob představovalo příslušníky dalších sborů a členy vojenských historických klubů. Akci zakončila další novinka letošního ročníku a to tzv. defilé Armády České republiky. Při závěrečném nástupu všechny účastníky ukázek odměnil zasloužený potlesk několika desítek tisíc spokojených návštěvníků. Ten patřil i generálu Jungovi, který obdržel pamětní medaili Československé obce legionářské a s Bahny se symbolicky rozloučil odjezdem z prostoru ukázek v tanku T-72 M4CZ.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Pohostinství je ve vleklé krizi. Máte plánu jim nějak pomoci?

Začalo to covidem a restrikcemi. Teď je tu inflace, tlak na zvyšování mezd, lidé už tolik neutrácí, ptž na to nemají. Restaurace zdražují, aby přežili, o to míň lidí si ale může dovolit jít do retaurace na jídlo. Zrušilijste EET a co dál? Plánujete nějakou pomoc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generální ředitelé Českých center a Národní knihovny ČR podepsali nové Memorandum o spolupráci

18:47 Generální ředitelé Českých center a Národní knihovny ČR podepsali nové Memorandum o spolupráci

Národní knihovna ČR, Česká centra: Tomáš Foltýn, generální ředitel Národní knihovny a Ondřej Černý, …