Arnika: Místo zákazu se Brusel chystá dále recyklovat toxické plasty v dětské hračky

25.2.2019 5:56 odp.

Poslanci Evropského parlamentu s Radou Evropské unie připravují legislativní změny, které dovolí nadále recyklovat plast z elektrošrotu s vysoce toxickými bromovanými zpomalovači hoření.

Arnika: Místo zákazu se Brusel chystá dále recyklovat toxické plasty v dětské hračky
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

Z materiálu se pak budou smět vyrábět hračky, kuchyňské náčiní nebo kancelářské potřeby. Děti budou vystaveny nebezpečným chemikáliím, které způsobují syndrom ADHD nebo narušují funkci štítné žlázy. Na změnách se v minulém týdnu shodli Evropský parlament a Rada. Recyklace je přitom dobrá věc, dělejme ji proto správně, ale bez toxických látek!

Namísto zákazu přichází další povolení. Přestože se evropské země ve Stockholmské úmluvě zavázaly k omezování bromovaných zpomalovačů PBDE, evropští poslanci pravděpodobně podlehli tlaku recyklačních firem a přišli s kličkou, která využívání toxických plastů umožňuje. Podle nových pravidel budou výrobky z recyklovaného plastu smět obsahovat až 500 mg/kg PBDE.

Spolek Arnika s mezinárodními nevládkami HEAL a IPEN přitom loni během celoevropského výzkumu našel vysoce toxické bromované zpomalovače hoření ve čtvrtině zboží z recyklovaného plastu, který pochází z elektrošrotu. Výsledky měření konkrétních výrobků zveřejnily ve studii Toxická past: Nebezpečné látky v recyklovaných výrobcích na evropském trhu. Další testy navíc odhalily extrémně jedovaté dioxiny, které vznikají neúmyslně během výroby bromovaných zpomalovačů a další pak tepelným zpracováním materiálu. Dětem se do rukou může dostat doslova průmyslový odpad místo hračky. Problém s dioxiny ve zboží Arnika popsala v další studii Toxická směs: Dioxiny v plastových hračkách.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

22:45 Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

Dne 16. června 2022 se v Drážďanech uskutečnilo zakončení projektu přeshraniční spolupráce Státní ze…