Arnika: Pod stromečkem toxické hračky a jedovaté hřebeny?

14.12.2017 8:38

V hračkách pro děti a kadeřnických pomůckách pro ženy vyrobených z recyklovaného plastu analýzy zadané Arnikou objevily nebezpečné látky.

Arnika: Pod stromečkem toxické hračky a  jedovaté hřebeny?
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

Specialisté na toxické látky v těchto produktech naměřili jedny z nejvyšších hodnot některých bromovaných zpomalovačů hoření z doposud otestovaných vzorků pocházejících z 26 zemí. Tyto toxické látky se u dětí podílejí na  poruchách soustředění nebo syndromu ADHD. Existují podezření, že mohou způsobovat i rakovinu jater. Maminky by se měly mít před Vánoci obzvlášť na pozoru, aby jejich děti pod stromečkem nenašly hračky z toxického plastu. Arnika proto vyzývá k zákazu využívání toxických látek do plastů a k podpoře bezpečné recyklace v nové kampani Recykluj bez jedů. Lidé se mohou připojit k výzvě ZDE.

Fotogalerie analyzovaných vzorků hraček, hřebenů a ozdob do vlasů ZDE.

Arnika provedla měření u 16 hraček a 31 výrobků z černého recyklovaného plastu určených k péči o vlasy nebo sloužících jako ozdoby do vlasů. Jedná se o produkty běžně dostupné jak v tržnicích, tak v kamenných obchodech. Zatím nejvyšší hodnotu polybromovaných difenyletherů (PBDE) z celosvětově monitorovaných hraček vůbec naměřila Arnika v plastové skládačce s motivem pohádkového krtka zakoupené v drogerii Teta v areálu Pražské tržnice. Převyšuje zatím nejvyšší koncentrace z celosvětově posbíraných vzorků naměřené v hračkách zakoupených v Nigérii. Hned za tímto vzorkem se v pomyslném žebříčku umístily skřipec do vlasů nebo napodobenina Rubikovy kostky zakoupená v kamenném obchodě na Praze 8.

„Jsou to opravdu dárky jako vystřižené ze strašidelných pohádek bratří Grimmů. Za skřipec do vlasů by se nemusela stydět ani zlá královna ze Sněhurky a za kostku s obrázkem krtka by určitě poděkovala i baba Jaga,“ komentoval výsledky analýz RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Rizikové látky se do výrobků z recyklovaného materiálu dostávají většinou ze staršího elektrošrotu vyvezeného do Číny nebo jiných rozvojových zemí z EU a dalších rozvinutých zemí, pravděpodobně včetně České republiky. Výrobky z recyklátů s příměsí jedovatých látek se dostávají zpátky do oběhu a výsledky průzkumu ukazují, že se jim nevyhnou ani spotřebitelé na českém trhu. Výrobcům to umožňují výjimky, které prosadila Evropská unie. V rámci celého mezinárodního monitoringu, jehož výsledky byly zveřejněny v dubnu tohoto roku, byly nejvyšší hodnoty zjištěny v předmětech zakoupených v Nigérii a Argentině. Nové analýzy z České republiky je dohnaly a v případě skládací kostky s krtkem dokonce předstihnuly.

Bromované zpomalovače hoření zabraňují nebo omezují vznícení hořlavého materiálu, zejména plastů. Některé z nich se podílejí na vzniku poruch chování, poškozují imunitní, hormonální a reprodukční systém. Na rozdíl od jiných perzistentních organických látek se do těla mohou ve větší míře dostávat i kůží pouhým dotykem. Malé děti jim jsou vystaveny také v prachu z vnitřních prostor, do něhož se mohou uvolňovat například z předmětů v dětském pokoji.

„Každé patnácté dítě v České republice má tzv. ADHD syndrom, jednu z neurovývojových poruch. Jeho výskyt se za posledních deset let až zečtyřnásobil. Na vzniku ADHD nebo poruch učení se podílí mnoho různých faktorů včetně nadmíry toxických látek, se kterými by děti a těhotné ženy neměly přicházet do styku. Toto riziko s sebou nesou i některé bromované zpomalovače hoření. V hračkách, které by měly pomáhat v rozvoji, se děti paradoxně setkávají s látkami, které jejich zdravý vývoj naopak poškozují,“ říká Jindřich Petrlík z Arniky, vedoucí programu Toxické látky a odpady.

Tristní situace ohledně přítomností toxických látek v hračkách pro děti a předmětech pro ženy by se mohla zlepšit ukončením recyklačních výjimek pro některé bromované difenylethery a nastavením dostatečně přísného limitu pro bromované difenylethery v odpadech na úrovni 50 ppm. Takový limit by znemožnil vyvážení toxického odpadu za hranice a tím by také zamezil ohrožování zdraví lidí pracujících v recyklačním sektoru v rozvojových zemích.

V 6 ze 16 analyzovaných hraček a v 7 ze 31 výrobků z černého plastu určených k péči o vlasy nebo sloužících jako ozdoby do vlasů zakoupených v České republice se našly koncentrace, které lze považovat za vysoké, tedy více jak 50 ppm. Kromě dvou bromovaných zpomalovačů hoření, které jsou již déle zakázány mezinárodní Stockholmskou úmluvou, tedy oktaBDE a HBCD, se v analyzovaných produktech hojně vyskytoval i dekaBDE, který byl úmluvou zakázán v letošním roce. I tak ale hrozí, že se všechny tyto látky budou vracet na náš trh. Mohou za to příliš benevolentní pravidla pro nakládání s elektroodpadem a s plasty obsahujícími tyto látky,“ říká Jitka Straková z Arniky, koordinátorka mezinárodního monitoringu a spoluautorka studií z České republiky, .

Východiskem by měl být koncept cirkulární ekonomiky, ale bez toxických látek. „Recyklace je rozhodně lepší než skládkování a spalování odpadů. Někteří politici však chtějí recyklovat i toxické látky v odpadech a podřizují tomu i legislativu. Paradoxně tak umožňují otrávení cirkulární ekonomiky, kvůli čemuž lidé ztrácejí důvěru v recyklaci plastů,“ dodává odbornice na evropskou chemickou politiku Karolína Brabcová z Arniky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…