Arnika: Přelomová dohoda ochrání rozvojové státy před plastovým odpadem

13.05.2019 19:57

Státy celého světa se v Ženevě dohodly na zákazu vývozu plastového odpadu. Příval plastů do rozvojových zemí má zastavit nový dodatek k Basilejské úmluvě, na které se v minulém týdnu v Ženevě dohodlo na 1700 delegátů ze 187 signatářských zemí.

Arnika: Přelomová dohoda ochrání rozvojové státy před plastovým odpadem
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

Zákaz vývozu směsných či znečištěných plastů do zemí, které si s tímto odpadem nedokážou poradit, bude platit od 1. ledna 2021. Velká část tohoto odpadu běžně končí na skládkách anebo hoří podobně jako německé odpady vyvezené ilegálně do Česka. Dohodě v Ženevě se snažili zabránit lobbyisté plastikářského průmyslu a vyjednavači USA, Argentiny a Brazílie. Jednání se v pozici pozorovatelů za nevládní organizaci zúčastnili i zástupci Arniky.

„Zákaz vývozu plastového odpadu do rozvojových zemí nás konečně přiměje přemýšlet nad zbytečně vysokou spotřebou plastů. Pomůže to i nám, abychom se ubránili dovozu znečištěných a nerecyklovatelných plastů, k jakému docházelo například v letech 2005 – 2006 z Německa a Rakouska. Je to signál, že nadvýrobě plastů odzvonilo a ty nejvíce problematické, jako je PVC, by se měly výrazně omezit. Plastový odpad zamořuje nejen mořské pláže, ale i naše lesy a další přírodní stanoviště. Je proto namístě začít zálohovat i PET lahve na nápoje, aby se zabránilo jejich volnému vyhazování,“ shrnul aspekty nové mezinárodní dohody i z hlediska dopadů pro Českou republiku Jindřich Petrlík z Arniky, který se jednání osobně zúčastnil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav:  Model relikviáře sv. Maura v mezinárodní soutěži vězeňského umění v Polsku

22:38 Národní památkový ústav: Model relikviáře sv. Maura v mezinárodní soutěži vězeňského umění v Polsku

Haptický model relikviáře sv. Maura v měřítku 1:1 se účastní v rámci připomenutí desetiletého úspěšn…