Arnika: Zmizí kolem železnic zbytečně statisíce stromů?

11.09.2019 20:18

V kritickém ohrožení jsou statisíce stromů, vzácní živočichové a rostliny i cenná příroda chráněná v rámci evropské soustavy Natura 2000. Pozměňovací návrhy zákona o drahách, o kterých v těchto dnech jednají poslanci, umožňují plošné kácení kolem železnic bez ohledu na to, zda stromy skutečně ohrožují železniční dopravu. Nově by nebylo potřeba jakéhokoliv povolení, ani oznámení orgánům ochrany přírody. Arnika proto oslovila zcela všechny poslance, aby plány nesmyslného ničení české přírody zastavili.

Arnika: Zmizí kolem železnic zbytečně statisíce stromů?
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika
reklama

Dopis, kterým Arnika vyzvala poslance, aby zamezili přijetí pozměňovacích návrhů, je přílohou této tiskové zprávy.

Pozměňovací návrhy drážního zákona poslanců Ferance (ANO) a Matušovské (KSČM) se snaží zjednodušit a bezprecedentně rozšířit kácení kolem železnic tak, aby probíhalo zcela mimo režim zákona o ochraně přírody a krajiny a bez dohledu orgánů ochrany přírody. Zákon o drahách jde i s těmito návrhy v těchto dnech do třetího čtení (Novela přešla druhým čtením, půjde do třetího ZDE). Pokud by snad jejich návrhy prošly, pily by se mohly zaříznout bez jakékoliv kontroly i v nejvzácnějších částech přírody chráněné sítí Natura 2000, přicházeli bychom také o biotopy chráněných a ohrožených druhů živočichů. Zákon na ochranu přírody přitom už dnes stanovuje dostatečná a funkční pravidla pro kácení dřevin kolem železnic (Bezpečný provoz mohou železničáři zajistit i bez porušení zákona ZDE).

„Naše krajina dostává další podpásovku. Ochrana dřevin před zbytečným kácením má být dále oslabena. Politici neustále slibují vysadit miliony stromů, které nás mají chránit před dopady klimatické změny, na druhé straně přicházejí s návrhem, který by ulehčil kácení vzrostlé zeleně bez ohledu na cokoliv a kohokoliv. Devastace krajiny je nejspíš levnější než systematická péče a údržba. Prostě to tedy vykácíme!“ upozorňuje Marcela Klemensová z Arniky (Obstrukce, vědomé porušování zákona a desetitisíce privátním právníkům. Hlavně, aby mohli kácet ZDE.

Na důsledky Arnika upozornila všechny poslance, kteří oba pozměňovací návrhy budou projednávat. „Věřím, že se nám podaří poslance přesvědčit a škodlivé pozměňovací návrhy zarazit,“ dodává Klemensová.

Arnika se problematikou kácení stromů a zajištění bezpečného provozu podél železnic zabývá dlouhodobě. Ve spolupráci s Federací strojvůdců dokonce už v roce 2015 sestavila návrh konkrétních opatření k údržbě vyšší zeleně (Zástupce strojvůdců se sešel s Arnikou, společně hledají řešení v problému kácení okolo tratí ZDE), jak zajistit bezpečnost železniční dopravy a současně co nejméně poškodit životní prostředí a představila jej ministrovi životního prostředí, který bohužel zůstal zcela bez odezvy.

Návrh konkrétních opatření Arniky a Federace strojvůdců z roku 2015 jsou přílohou tohoto dokumentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Příručka antidiskriminačního práva pro vzdělávání sociálních pracovníků a pracovnic

20:32 Veřejný ochránce práv: Příručka antidiskriminačního práva pro vzdělávání sociálních pracovníků a pracovnic

Lidé, kteří se setkávají s diskriminací, jsou často v kontaktu se sociálními pracovníky a pracovnice…