V letošní sezóně inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) prověřili celkem 498 prodejních míst burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu ČZHM). V 69 případech inspektoři vedle kontroly provozovny a dokumentace přistoupili i k odběru vzorku pro analýzu v laboratoři. Tyto odběry se ve zvýšené míře uskutečňují i na podnět spotřebitele.
Laboratorní rozbor prokázal pochybení u čtyř vzorků. Klamavé použití názvu „burčák“ inspektoři zjistili v jičínské provozovně Brumovín CZ, kde prodejce nabízel pod názvem burčák kvašený nápoj z hroznů nepocházejících z ČR, což SZPI prokázala izotopovou analýzou. U vzorku z prodejního stánku Petra Blažeje ve Světlé nad Sázavou rozbor identifikoval nepovolený přídavek vody 17 %, v provozovně Velbur s.r.o. v Rokycanech analýza u vzorku naměřila nízký obsah skutečného alkoholu, a v případě vzorku odebraného na stánku pana Ondráčka z Ostravy, byl naměřen nižší než deklarovaný objem nápoje (uvedeno: 1 500 ml, naměřeno 1440 ml).
Kompletní přehled vyhovujících i nevyhovujících vzorků viz tabulka níže.
V loňském roce 2015 inspektoři odebrali k laboratornímu rozboru 79 vzorků a požadavkům právních předpisů nevyhověly 2 z nich.
Při kontrole burčáku a ČZHM se SZPI mj. zaměřuje na hygienu prodeje, senzorické požadavky – inspektor na místě hodnotí chuť, vůni a barvu nápoje, označování a průvodní dokumentaci. Při odběru vzorku laboratoř SZPI v Brně prostřednictvím hodnot izotopu vody měřených na nukleární magnetické rezonanci prověřuje geografický původ hroznů, ze kterých byl burčák vyroben a botanický původ přítomného lihu. Dále je sledována např. přítomnost syntetických barviv, etanolu z přidaného cukru, nebo množství přidané vody.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva