ČEZ: Aniž by děti musely koledovat, dostaly k Velikonocům nové hřiště

21.04.2019 21:31

Krásné Údolí/Odolenovice – Opravdu překrásnou předvelikonoční pomlázku dostaly na Veliký pátek děti bez rozdílu věku a pohlaví, co na Karlovarsku obývají město Krásné Údolí či pod něj spadající obec Odolenovice. Právě v jejím středu na klasické kulaté návsi vyrostlo nové hřiště pro všechny dětské generace. Na jeho realizaci přispěla i Nadace ČEZ v rámci grantu Oranžové hřiště, a to částkou 99 000 korun.

ČEZ: Aniž by děti musely koledovat, dostaly k Velikonocům nové hřiště
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

„Původně zde bylo malé hřiště s travnatým povrchem s podomácku vyrobenými herními prvky, které svépomocí pro své děti postavili místní obyvatelé. Staré a víceméně dožilé herní prvky přitom již neodpovídaly současným normám a také potřebám dnešním generacím dětí. Proto jsme se rozhodli vybudovat zde hřiště nové, přičemž z toho původního zde po renovovaci zůstaly jen trojhrazda a pingpongový stůl. Abychom uspokojili i ty starší, pořídili jsme pro ně za finanční prostředky od Nadace ČEZ asi ten nejdůležitější herní prvek - workoutovou sestavu,“ říká Martin Frank, starosta Krásného Údolí.

Podle jeho dalších slov bude hřiště využíváno místními dětmi a mládeží, a to jak z Odolenovic, tak i z Krásného Údolí. „Díky tomu, že jsme se v projektu zaměřili na realizaci univerzálního hřiště, tedy víceúčelové a zároveň s herními prvky, je už nyní o něj zájem mezi širokým spektrem dětí. Ti menší mají k dispozici houpacího koně, klasickou dvojhoupačku či závěsný houpací kruh. Další mohou řádit na provazové pyramidě. Sportuchtiví si mohou zahrát stolní tenis či různé míčové hry na malém antukovém hřišti, případně si zacvičit na hrazdách. No a na workoutové sestavě se pak dá dělat vše možné – cvičit, posilovat či jen tak ručkovat po žebříku, třeba i závodně na čas,“ vypočítal starosta na hřišti vše dětem dostupné. „Prostě každý by si zde měl najít to své, co mu nejvíce vyhovuje a baví.“

Grantový program Oranžové hřiště pomáhá financovat výstavbu a rekonstrukci dětských a sportovních hřišť od roku 2003. Vedle tradičních vznikají i nové typy hřišť, například sportoviště s fitness prvky pro seniory nebo i celá workoutová hřiště. Nadace ČEZ již podpořila realizaci více než 500 Oranžových hřišť v celé České republice. „Stále se najdou místa, kde dětem prostor pro aktivní trávení volného času chybí úplně, nebo se na stávajícím hřišti již podepsal zub času a zároveň i nevyhovuje současným normám, jako tomu bylo v Odolenovicích. Zde bylo zapotřebí pomoci určitou částkou na koupi určitého ne zrovna levného herního prvku. Rádi jsme proto městu Krásné Údolí a jeho žádosti o grant vyhověli,“ poznamenala Michaela Zíková, ředitelka Nadace ČEZ.

Nové dětské hřiště v Odolenovicích má i jednu zvláštnost, není oplocené. Protože se nachází na návsi, kolem níž byly statky stavěny do takzvané okrouhlice (do kruhu) je absolutně volně přístupné všem. Tedy se u něj může prakticky zastavit každý, kdo půjde či pojede s dětmi kolem. „Vstup na hřiště je vzhledem k umístění bez omezení, takže jeho provoz bude prakticky nepřetržitý. Ze strany městského úřadu budeme pochopitelně zajišťovat jeho pravidelnou kontrolu, údržbu herních prvků, laviček a také veškeré zeleně,“ uzavřel starosta Martin Frank. Jak ještě spočítal, celkové náklady na realizace hřiště byly bezmála 786 tisíc korun. Rozumí se, že krom pořízení a montáže herních prvků jsou v nich zahrnuty terénní a další úpravy okolí a také výsadba nové doprovodné zeleně.


O Nadaci

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002. V grantových programech podporuje sociální, kulturní, sportovní a ekologické projekty, spolupracuje s regiony a do svých aktivit zapojuje veřejnost.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Na bezpečnost provozu na D1 dohlíží úsekové měření rychlosti

22:31 Ministerstvo dopravy: Na bezpečnost provozu na D1 dohlíží úsekové měření rychlosti

Dodržování osmdesátikilometrové rychlosti začne od pondělí hlídat první sada detekčních kamer na mod…