Mezinárodní auditoři se tentokrát zaměřili na systém, jak vedení elektrárny umí zajistit plnění ochrany životního prostředí v oblasti vodního hospodářství. Přitom auditoři kontrolovali dokumentaci, ale i její praktické naplňování. Během kontrolních pochůzek navštívili důležité provozy ve vztahu k životnímu prostředí například čističku odpadních vod, chemickou úpravnu vody, úpravnu chladicí vody, čerpací stanici Hněvkovice nebo záchytnou nádrž v Býšově.
„Audit prokázal shodu s požadavky s certifikační normou. Na elektrárně nejsou podceňována žádná rizika, ať už se jedná o malá nebo velká. K řešení všech je přistupováno zodpovědně,“ říká vedoucí týmu auditorů z mezinárodní auditorské společnosti Det Norske Veritas Zdeněk Grabmüller.
Ročně ČEZ v Temelíně do oblasti ochrany životního prostředí investuje desítky miliónů korun. Například letošní navýšení výkonu prvního bloku novým separátorům pomůže ročně ušetřit až dvacet tisíc tun CO2, které by jinak vypustily uhelné elektrárny. „S tím, jak roste význam bezemisních zdrojů v současné Evropě, roste i role jaderné energetiky. Jen využívání současných českých jaderných elektráren znamená roční úsporu přes dvacet miliónů tun oxidu uhličitého,“ zdůraznil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva