ČEZ: Energetici zahájili vyvážku paliva s pomocí modernizovaného zavážecího stroje

27.11.2021 8:41 | Tisková zpráva

Úplnou vyvážku jaderného paliva v z reaktoru druhého výrobního bloku zahájili v noci energetici Jaderné elektrárny Dukovany.

ČEZ: Energetici zahájili vyvážku paliva s pomocí modernizovaného zavážecího stroje
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Manipulaci s palivem, které je jednou z klíčových procesů elektrárny, provedou pomocí tzv. zavážecího stroje, na kterém byly před pár dny dokončeny modernizační práce za téměř 60 milionů korun. Vyvážka paliva 349 palivových kazet a 37 absorbátorů bude probíhat nepřetržitě a potrvá necelé čtyři dny.

V rámci plánované odstávky druhého bloku pro výměnu paliva, která začala minulý pátek a potrvá do února příštího roku, budou energetici provádět nejen výměnu jedné čtvrtiny paliva za čerstvé, ale provedou také rozsáhlé kontroly tlakové nádoby reaktoru i dalších zařízení primárního okruhu, jako jsou například parogenerátory a hlavní cirkulační čerpadla. K tomu, aby mohly některé práce provést, musí na tři týdny z reaktoru vyvézt veškeré palivo do sousedního bazénu skladování.

„Vyvážka bude probíhat za pomocí zavážecího stroje, který je jedním z nejdůležitějších zařízení nezbytných k zajištění provozu jaderné elektrárny. Jeho některé části byly v uplynulých týdnech modernizovány. Poprvé po 35 letech provozu se tak zavážecí stroj bude pohybovat po zcela nových kolech i kolejové dráze, která je součástí nejpřísněji sledovaného prostoru tzv. postamentu bloku na reaktorovém sále,“ vysvětluje Roman Havlín, ředitel elektrárny Dukovany.

Elektrárna má tyto zavážecí stroje celkem dva a oba prošly „omlazovací kůrou“, díky které budou moci spolehlivě sloužit dalších 30 let. Hmotnost každého stroje je 50 tun a pohybuje se po kolejové dráze, která propojuje tři hlavní oblasti - reaktor, bazén skladování použitého paliva a šachtu č.1, která slouží pro zavezení čerstvého paliva nebo pro zavezení použitého paliva do obalových souborů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Fotovoltaická elektrárna Pánov, poničená tornádem, je opět v provozu

16:09 ČEZ: Fotovoltaická elektrárna Pánov, poničená tornádem, je opět v provozu

Fotovoltaická elektrárna Pánov poničená tornádem, které se 24. června 2021 prohnalo jižní Moravou, z…