ČEZ: Lokality českých jaderných elektráren prošly prověrkou

23.05.2022 10:57 | Komerční článek

Výběr lokalit pro stávající i nové jaderné bloky v České republice byl správný a odborníci při něm použili aktuální a správné metody. Takový je předběžný závěr mezinárodní prověrky, kterou si vyžádal ČEZ prostřednictvím Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

ČEZ: Lokality českých jaderných elektráren prošly prověrkou
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Mise šestice odborníků ze třech zemí začala v pondělí v jihočeském Temelíně, dnes její hlavní část ukončili odborníci ze Švýcarska, Francie a Japonska a nezávislá pozorovatelka z Rakouska za přítomnosti zástupců ČEZ a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a provozovatele obou českých elektráren ČEZ, a.s., v Dukovanech.

„Předběžné shrnutí prověrky potvrzuje správnost výběru obou lokalit pro umístění stávajících nebo nových jaderných zdrojů, ale oficiální výsledky dostaneme až v následujících měsících. Členům mise jsme představili maximum podkladů a informací,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Seismická vhodnost českých jaderných lokalit je prověřována už desítky let, jaderná energetika však pracuje s principem neustálé kontroly. Inspektoři se zaměřili jak na stávající výrobní bloky, tak na plány na výstavbu dalších jaderných zařízení, včetně malých modulárních reaktorů. „Stabilní podloží patří mezi klíčové faktory pro umístění jaderných zařízení. Vhodnost a odolnost obou lokalit proti silným otřesům i jejich velmi nízkou pravděpodobnost jsme si potvrdili při provádění detailních studií pro výstavbu nových zdrojů. Přesto jsou pro nás závěry mise velmi cenné,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Anketa

Vadí vám, že Babiš místo jednání sněmovny objížděl Moravu s obytňákem?

hlasovalo: 16229 lidí

Mise, která proběhla pod hlavičkou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), se zaměřila na seizmické posouzení bezpečnosti obou lokalit. První tři dny strávili odborníci přímo v Jaderné elektrárně Temelín, kde mimo jiné zkontrolovali stanice seizmické kontroly v okolí elektrárny a soulad metodik a výpočtů seizmické odolnosti ve srovnání s posledními pravidly MAAE. Ve druhé polovině týdně se přesunuli na Jadernou elektrárnu Dukovany, navštívili lokalitu pro výstavbu nového zdroje a prototyp nového moderního seismografu, který je umístěný přímo v elektrárně.

„Toto speciální zařízení má tu vlastnost, že může být umístěno přímo v elektrárně, protože dokáže eliminovat její seismický šum. Rotafon, jak se seismograf nazývá, máme od roku 2021 patentovaný a registrovaný je například v Řecku, na Islandu a hlavně ve Spojených státech,“ prozradil Jiří Málek z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky.

Od začátku roku elektrárna Dukovany vyrobila 5 364 917 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: První Národní rozvojový den v Černínském paláci

13:21 Ministerstvo zahraničí: První Národní rozvojový den v Černínském paláci

Ve čtvrtek 25. dubna se na Ministerstvu zahraničních věcí uskuteční historicky první Národní rozvojo…