ČEZ: Největší česká baterie hlásí 100% spolehlivost a 1000 MWh uložené energie

12.06.2024 19:02 | Tisková zpráva

Systém o výkonu 10 MW, největší v ČR, úspěšně ukončil zkušební provoz. Zařízení velké jako rodinný dům obsahuje asi 95 tun lithiových baterií. Baterie umí poskytovat služby výkonové rovnováhy stabilizující soustavu. Zvládne také nahrazovat výkon v síti při omezení dodávky z kogenerací. Pokračuje i certifikace baterie pro širší využití v české energetické soustavě. ČEZ chce do roku 2030 postavit akumulační systémy o výkonu 300 MW.

ČEZ: Největší česká baterie hlásí 100% spolehlivost a 1000 MWh uložené energie
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Největší bateriový systém České republiky v ostravských Vítkovicích úspěšně zvládl zkušební provoz. Zařízení o výkonu 10 MW pracující ve vazbě s plynovými kogeneracemi zmodernizovaného Energocentra postavila společnost ČEZ Energetické služby z holdingu ČEZ ESCO. Baterie, která dokáže jednorázově poskytnout energii k pokrytí denní spotřeby 1 300 domácností, naakumulovala během zkušebního provozu 1000 MWh elektřiny. Díky certifikaci pro tzv. služby výkonové rovnováhy pomáhá se stabilizací sítě i se zajištěním požadovaných parametrů elektřiny.

„Česká energetika potřebuje na své cestě k dekarbonizaci spolehlivé a dostatečně kapacitní záložní zdroje schopné včas dodat chybějící výkon i stabilizovat požadované parametry elektřiny v síti. Jsme rádi, že vítkovická baterie, která je největším takovým zdrojem v zemi, tyto nároky zatím beze zbytku splňuje. Po několika měsících provozu už můžeme zodpovědně říct, že vykazuje 100% spolehlivost a vysokou účinnost. Ve strategii transformace energetiky Moravskoslezského kraje jde o jeden z důležitých prvků, který celý region posouvá k vyšší udržitelnosti a nezávislosti na fosilních palivech,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO. Skupina ČEZ je v tomto úsilí hlavním partnerem kraje. Nedávno zahájila v Dětmarovicích výstavbu nových nízkoemisních tepláren pro Bohumín a Orlovou, v Havířově realizuje jeden z největších projektů energetických úspor v republice a v po celém kraji buduje pro zákazníky z řad firem, měst a obcí fotovoltaické elektrárny a staví síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily.

Instalace a zprovoznění největší baterie v ČR je zatím posledním krokem velké modernizace areálu Energocentra Vítkovice, která zajistila snížení emisí oxidů síry, dusíku, tuhých znečišťujících látek a CO2 o 80-100 %. S baterií tvořenou šesti 2,5 metru vysokými bateriovými kontejnery se do budoucna počítá především pro poskytování tzv. služeb výkonové rovnováhy (SVR). Znamená to, že velký akumulátor při poklesu frekvence v energetické síti pod 50 Hz začne v řádu milisekund dodávat regulační energii, a naopak při frekvenci nad 50 Hz ji ze soustavy odebírat.

„Řídicí software celého systému dokážeme efektivně spravovat a aktualizovat na dálku z našeho operačního střediska v Třebíči. Baterie, která dosud akumulovala v souhrnu 1 000 MWh energie, umí při všech provozních režimech udržovat v kontejnerech konstantní teplotu 25°C, a to i při vysokém výkonu celého systému. K příjemným zjištěním zkušebního provozu také patřil fakt, že díky optimalizaci chladícího systému došlo ke snížení vlastní spotřeby energie na chlazení až o 5 procent, což zvyšuje energetickou efektivitu celého zařízení,“ říká Martin Václavek, ředitel ČEZ Energo ze skupiny ČEZ ESCO, která baterii postavila a zajišťuje také její provoz.

Potenciál akumulačního systému ve Vítkovicích je ale mnohem větší a ČEZ pokračuje v rozšiřování využití baterie pro další ze služeb výkonové rovnováhy. Na základě dosavadních testů se k certifikaci FCR podařilo získat také certifikaci aFRR, což znamená, že baterie umí poskytovat regulační služby automaticky a okamžitě, jakmile vznikne porucha v síti. V posledních měsících si energetici také ověřili, že v časech energetických špiček, kdy je díky rekordně teplému počasí teplárenská výroba kogenerací, zvládne vítkovická baterie nahrazovat dodávku energie z kogeneračních jednotek provozovaných v rámci celého portfolia ČEZ Energo.

Skupina ČEZ se akumulaci energie věnuje komplexně. Čtyři roky provozuje 4MW baterii v areálu elektrárny Tušimice, dodává mj. baterie pro široké spektrum zákazníků od domácností až po průmyslové podniky nebo staví akumulační moduly k veřejným rychlodobíjecím stanicím pro e-auta. Poskytování regulační energie se stává stále žádanějším energetickým produktem, evropský přesah má tato oblast díky členství ČR v evropských platformách pro přeshraniční výměnu regulační energie MARI a PICASSO.
 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

10:00 Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

Předsednictvo politické strany Motoristé sobě na svém prvním červencovém zasedání rozhodlo o vzniku …